جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

  • خانه
  • پروژه ها
  • پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران

در طرح حاضر با توجه به تعداد دانشجویان، ظرفیت تولید پساب رستوران بر اساس سرانه تولید فاضلاب حدود 10  متر مکعب در شبانه روز برآورد گردید. پساب تصفیه شده خروجی کلیه استاندارد های سازمان حفاظت محیط زیست شامل تخلیه به آب های سطحی و چاه جاذب، مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز را دارا می باشد.   

مشخصات کلی سیستم:

  • ظرفیت پکیج: 10 متر مکعب در شبانه روز (10 m3/day)
  • نوع فاضلاب: پساب رستوران (Effluent Restaurant)
  • کیفیت پساب: BOD: 300, COD:500, TSS:300 mg/lit
  • روش تصفیه: لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS) و فیلتراسیون (Filtration)
  • استاندارد خروجی: سازمان حفاظت محیط زیست ایران
  • کیفیت پساب: BOD<30, COD<60, TSS<40 mg/lit
  • سایر موارد: سیستم آشغالگیر میله ای (Bar Screen) و چربیگیر ثقلی (Grease Trap)

شرح فرآیند (Process description)

روش تصفیه پساب رستوران در طرح حاضر به صورت تلفیقی فیزیکی- بیولوژیکی شامل چربیگیر ثقلی (Grease Trap)، لجن فعال هوادهی گسترده (EAAS) و فیلتراسیون (Filtration) جهت حذف پارامترهای آلودگی موجود در پساب در نظر گرفته شده است. همچنین پکیج فلزی تصفیه فاضلاب رستوران در این پروژه شامل واحد های آشغالگیر، چربیگیر، متعادلساز، هوادهی، ته نشینی، کلر زنی و هاضم لجن به همراه فیلتر های شنی و کربنی می باشد.

فاضلاب تولیدی پس از عبور از کانال آشغالگیر میله ای درشت و ریز به واحد چربیگیر جهت جداسازی مواد شناور، چربی و روغن از پساب رستوران هدایت می شود. سپس فاضلاب ورودی در مخزن متعادلساز از نظر کمی و کیفی به تعادل می رسد تا به وسیله پمپ های مستغرق فاضلابی و تنظیم جریان توسط شیرآلات مربوطه به واحد هوازی پکیج فلزی تصفیه فاضلاب پمپ گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب رستوران دانشگاه صنعتی

در واحد هوادهی مواد آلی موجود در فاضلاب توسط میکروارگانیسم های هوازی تجزیه می شوند. سیستم هوادهی شامل بلوئر های هوادهی سایدچنل، دیفیوزر های هوادهی حباب ریز دیسکی، لوله کشی و شیرآلات مربوطه است که از جمله مهمترین بخش های پکیج تصفیه فاضلاب می باشد.

فاضلاب هوادهی شده وارد مخزن ته نشینی لجن فعال می شود. واحد ته نشینی وظیفه جداسازی مواد جامد معلق و زلال سازی پساب خروجی را بر عهده دارد. این واحد شامل استوانه هادی ورودی، کانال ویناچ خروجی و ایرلیفت پمپ لجن برگشتی به ابتدای واحد هوادهی گسترده و لجن مازاد به هاضم هوازی لجن می باشد.

در ادامه جهت گندزدایی پساب خروجی از میکروارگانیسم های بیماری زا، یک سیستم ضدعفونی با کلر در نظر گرفته می شود. آماده سازی محلول کلر توسط مخزن آماده سازی پلی اتیلنی، میکسر و پمپ تزریق انجام می گردد. لجن مازاد سیستم تصفیه فاضلاب در یک مخزن مجزا ذخیره و هوادهی می شود که معمولا پس از تکمیل ظرفیت مخزن و به صورت دوره ای بایستی تخلیه می گردد.

در ادامه جهت گندزدایی پساب خروجی از میکروارگانیسم های بیماری زا، یک سیستم ضدعفونی با کلر در نظر گرفته می شود. آماده سازی محلول کلر توسط مخزن آماده سازی پلی اتیلنی، میکسر و پمپ تزریق انجام می گردد. لجن مازاد سیستم تصفیه فاضلاب در یک مخزن مجزا ذخیره و هوادهی می شود که معمولا پس از تکمیل ظرفیت مخزن و به صورت دوره ای بایستی تخلیه می گردد.

به منظور تصفیه تکمیلی پساب از سیستم فیلتراسیون شنی و کربنی استفاده می کنیم. پساب خروجی توسط پمپهای سانتریفیوژ از پکیج فلزی به فیلتر های شنی و کربنی انتقال داده می شود تا عبور از بستر سیلیس مواد معلق باقیمانده در پساب گرفته شود و همچنین سایر مواد آلی باقیمانده، رنگ، بو و … توسط مواد کربنی در فیلتر از پساب خروجی حذف گردد. در آخر پساب تصفیه در یک مخرن پلی اتیلنی ذخیره و آماده مصرف جهت آبیاری فضای سبز یا تخلیه به چاه و آب های سطحی آنالیز آزمایشگاه معتمد محیط زیست می باشد.

کنترل کلیه تجهیزات الکترومکانیکال پکیج تصفیه فاضلاب

کنترل کلیه تجهیزات الکترومکانیکال پکیج تصفیه فاضلاب شامل پمپ های مستغرق فاضلابی، هواده های ساید چنل، دوزینگ پمپ، پمپ های سانتریفیوژ و … توسط یک تابلو برق مرکزی انجام می شود.

سایر متعلقات پکیج تصفیه فاضلاب شامل نردبان یا پله به همراه پل دسترسی به واحد های مختلف سیستم تصفیه فاضلاب می باشد. همچنین در پکیج های تصفیه نیازمند فونداسیون بتنی جهت استقرار مناسب و در برخی موارد اتاق کنترل جهت نصب تجهیزات الکترومکانیکال می باشد.

مهندسین آب و فاضلاب تهران (رابین کو) آماده همکاری در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، تامین تجهیزات، نصب، راه اندازی و بهره برداری انواع پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی- انسانی، صنعتی و … با شرکت ها، کارخانجات، بیمارستان ها، کارگاه ها و … می باشد.

5/5 - (18 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید