جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

پساب آبکاری

پساب تولیدی تأسیسات آبکاری شامل آلودگی هایی مانند فلزات سنگین، روغن، گریس و مواد جامد معلق در سطوحی است که ممکن است برای محیط زیست خطرناک باشد و می تواند سلامت عمومی را به خطر بیندازد.

به ویژه فلزات سنگین (heavy metals) به دلیل سمی بودن بسیار نگران کننده هستند. به علت سمی بودن و خورندگی بالای پساب آبکاری بایستی قبل از تخلیه مطابق با مجوزهای ملی سیستم تخلیه آلاینده ها(NPDES)با قانون آب پاک(CWA)برای پساب آبکاری سیستم تصفیه مورد نیاز است.

پساب آبکاری

فرآیند آبکاری معمولاً شامل تمیز کردن قلیایی، اسیدی، آبکاری و شستشو می باشد. مقادیر زیادی از فاضلاب این مراحل به ویژه هنگام شستشو تولید می شود. علاوه بر این، ریختن مرحله ای اسید مصرفی و محلول های تمیز کاری به پیچیدگی های تصفیه پساب آبکاری کمک می کند.

با سختگیری مقادیر بیشتری از فاضلاب تولید شده و استانداردهای تخلیه، به روشهای کارآمدتر و مقرون به صرفه تری برای حذف فلزات سنگین مورد نیاز است. جدول استانداردهای فعلی پیش تصفیه در منابع موجود(PSES)برای پساب آبکاری و همچنین استانداردهای پیشنهادی قانونی، راهنمای پساب محصولات فلزی و ماشین آلات (MP&M)را نشان می دهد.

به طور معمول، رسوب (precipitation) یا ته نشینی معمولاً روشی است که بیشتر برای حذف فلزات سنگین استفاده می شود. از بین چند روش رسوبی، هیدروکسید (hydroxide) و سولفید (sulfide) دو روش اصلی است که در حال حاضر استفاده می شود و رسوب هیدروکسید تا حد زیادی پرکاربردترین روش در تصفیه پساب آبکاری است.

با این حال، این روش تطابق کامل با فلزات مختلف موجود در جریان پساب را تضمین نمی کند، زیرا تمام هیدروکسیدهای فلزی به طور کامل در یک pH واحد رسوب نمی کنند. منحنی های رسوبی تئوری هیدروکسید برای فلزاتی که به طور معمول در مخازن آبکاری یافت می شوند. نمودار نشان می دهد که هیچ یک از pH های ایده آل برای سیستم چند فلزی وجود ندارد.

غالباً برای رسیدن به استانداردهای تخلیه، فرآیند پیش تصفیه با پاک کننده هایی مانند دیتیوکاربامات یا سولفید که هر دو مضر و سمی هستند، مورد نیاز است. غلظتهای معمولی قابل دستیابی با عوامل رسوب دهنده هیدروکسید برای فلز منفرد در pH مطلوب مربوطه قابل انجام است.

در عمل، رسوب هیدروکسید به طور کلی در بهترین pH برای فلزات در جریان پساب، به طور معمول بین 8.5 تا 9.5 انجام می شود. بنابراین، غلظت های قابل دستیابی ممکن است نیازهای تخلیه را برآورده نکنند. علاوه بر این، وجود عوامل پیچیده مانند روغن و گریس، واكنش های هم افزایی و غلظت های زیاد مواد جامد محلول می تواند باعث كاهش كارایی رسوب هیدروكسید شود.

تصفیه رسوب هیدروکسید

در تصفیه رسوب هیدروکسید از مواد قلیایی مانند سود سوزآور، خاکستر سودا، آهک، هیدروکسید منیزیم یا ترکیبی از آن استفاده می شود. کل تصفیه شامل رسوب هیدروکسید فلزات سنگین، لخته سازی (flocculation) با مواد پلیمری، ته نشینی (settling) و تخلیه پساب تصفیه شده است. چنین تکنیکی وقت گیر است و نیاز به راه اندازی گسترده دارد. هر مرحله در یک مخزن جداگانه انجام می شود و کل مراحل تصفیه نیاز به چندین تنظیم pH و استفاده از مواد شیمیایی مانند اسیدها، آلوم، نمک های آهنی و آهن، آهک یا لخته ساز های قلیایی و پلیمری دارد.

همچنین این فرآیند حجم زیادی لجن تولید می کند که نیاز به دفع دارند و به دلیل غلظت زیاد فلزات سنگین به طور معمول خطرناک است. پسمتند های خطرناک باید تحت تصفیه قرار گیرند تا برای دفع مناسب شوند. این تصفیه به هزینه بالای تصفیه پساب اضافه می کند و بار اضافی بر دوش تأسیسات تصفیه می گذارد.

تصفیه متداول بر اساس سینتیک سریع و هم افزایی جایگزین می شود. آزمایش های مقدماتی نشان داد که دوز مناسب محصول برای پایین آوردن غلظت آهن، روی، کروم، روغن و گریس و مواد جامد معلق کافی است.

با توجه به کیفیت آب تصفیه شده، این مرکز آزمایش یک ماهه را توصیه می کند. پس از ارزیابی کیفیت پساب تصفیه شده ، عملکرد شفاف کننده، نیازهای کارگری و هزینه کلی تصفیه برآورد می گردد.

تصفیه بسیار مقرون به صرفه و متنوع می باشد به طوریکه کار با محصول آسان و ایمن است. سیستم تصفیه جدید پساب هایی تولید می کند که استانداردهای تخلیه را رعایت کرده یا از آنها فراتر رفته و پسماند های غیر خطرناک تولید می کند. نکته مهم  تأسیسات 10٪ صرفه جویی سالانه در هزینه تصفیه پساب آبکاری است.

منبع: treating plating wastewater

4.6/5 - (11 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون در مورد تصفیه پساب آبکاری. عالیه

  پاسخ
 • سلام پساب آبکاری ما روزانه حدود 500 لیتر هست که مامور محیط زیست مهلت داده تا بتونیم تصفیه کنیم قیمت تصفیه آبکاری چقدر درمیاد

  پاسخ
  • سلام خدا قوت شما باید یه نمونه از پساب آبکاری بدید آزمایشگاه تا مقدار بار آلودگی از جمله BOD COD TSS TDS PH و فلزات سنگین به خصوص کروم و سیانید مشخص شود سپس سیستم مناسب طراحی شود و در مورد استعلام قیمت سیستم تصفیه پساب آبکاری با شرکت تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید