جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

دستگاه اسمز معکوس ، وابستگی به آب خام در بسیاری از سیستم های مختلف تصفیه آب صنعتی می توانند برای حذف ناخالصی ها، مواد جامد و مواد شیمیایی استفاده شوند. اسمز معکوس (RO) به دلیل این واقعیت که می تواند بیشتر از اکثر سیستم ها حذف کند، به یک انتخاب محبوبیت فزآینده ای تبدیل می شود.گاهی اوقات ترکیبی از سیستم ها استفاده می شود، این به کیفیت آب و کیفیتی که برای نیازهای خاص باید بدست آورید، بستگی دارد.

شرکت ها در صورت عدم دفع صحیح فاضلاب از محیط زیست بیشتر آگاه می شوند. همین هفته گذشته شاهد جریمه126 میلیونی بودیم و به دلیل مدیریت نادرست فاضلاب تحت تحقیقات قرار گرفت.در زیر همه مواردی که باید در مورد اسمز معکوس بدانید شامل نحوه کار، بخشهایی که می تواند مورد استفاده قرار گیرد و مزایای اجرای آن است.

اسمز معکوس چیست؟

فرایندی است که در آن آب خام از سیستمی عبور می کند که ناخالصی ها را از بین می برد و اغلب RO نامیده می شود.این سیستم دارای غشاهای (membranes) برش دار طراحی شده است که بدون استفاده از مواد شیمیایی، رزین ها یا بسترهای تبادل یونی، ناخالصی ها را از بین می برد.

آب خام یا آب شهرها آبی است که تصفیه نشده یا عناصر و مواد معدنی حذف نشده است. آب از طریق مخزن یا منبع تغذیه از شبکه وارد سیستم RO می شود. بسته به موقعیت جغرافیایی، کیفیت آب ورودی متفاوت خواهد بود.

برخلاف سایر سیستم های فیلتراسیون که روی سیستم آب کم فشار کار می کنند، RO به پمپ فشار بالاتر برای عبور آب از غشاها نیاز دارد. این به این دلیل است که می تواند ناخالصی های بیشتری را نسبت به سایر گزینه های فیلتراسیون از بین ببرد.

فرآیند RO با کاهش هدایت الکتریکی (بر حسب میکرو زیمنس) و کل مواد جامد محلول (TDS) باعث خلوص و کیفیت منبع آب ورودی می شود.

در زیر یک نمودار نشان داده شده است که توانایی RO را در مقایسه با میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون و نانو فیلتراسیون نشان می دهد.

سیستم های اسمز معکوس(Reverse Osmosis)

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

برای درک نحوه کارکرد اسمز معکوس ، اجازه دهید ابتدا نحوه عملکرد اسمز را توضیح دهیم.بیایید با 2 فنجان شروع کنیم، یکی آب ساده دارد، دیگری آب و آلاینده ها در آن حل شده است. سپس از یک لوله U استفاده می شود، که به شکل یک لیوان به شکل U است.

درست در وسط لوله، کمی”غشای نیمه نفوذ پذیر” مثل Gore-Tex را تصور کنید که U را به نصف می کند.یک پلاستیک نازک است که دارای یک میلیارد سوراخ کوچک است و باعث می شود بخار آب از آن عبور کند، اما مایع بیرون بماند.

در یک بازوی لوله U آب ساده ریخته می شود و در بازوی دیگر آب آلوده قرار دارد. این زمانی است که روند اسمز شروع می شود. با حرکت آب ساده از طریق غشا، سطح مایعات در بازوی آب آلوده به آرامی افزایش می یابد تا دو طرف بازو در نسبت آلودگی به آب برابرتر شوند.

اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

این حالت به دلیل تعادل یافتن آب است. از آنجا که یک طرف بازو مملو از آلودگی است، آب خالص طرف دیگر تصمیم می گیرد تا حرکت کند تا غلظت برابرتر شود یا فشار اسمزی (فشاری که هنگام حرکت مولکول ها به وجود می آید).

در اسمز، یک محلول کنسانتره پایین حلال خود را به محلول کنسانتره بالاتر فیلتر می کند. در اسمز معکوس، فقط با تغییر دادن فیلتر حلال از کنسانتره زیاد به محلول کنسانتره پایین، فرآیند را معکوس می کنیم.

بنابراین به جای ایجاد تعادل برابر از حلال و املاح در هر دو محلول، این ماده باعث جدا شدن املاح از حلال (آلاینده ها از آب) می شود. معمولاً به عنوان کنسانتره (concentrate) جریان آب شور و نفوذ (permeate) جریان آب خالص یا تولیدی نامیده می شوند.

این چیزی نیست که به راحتی بخواهد انجام شود، بنابراین فشار برای ایجاد اسمز معکوس به معادله اضافه می شود. فشار باعث می شود آب از غشا عبور کند و ناخالصی های موجود در آب را از بین ببرد.

در چه بخشهایی می توان از RO استفاده کرد؟

آب در بیشتر برنامه های تولیدی مورد نیاز است که می توان از آن برای تمیز کردن ماشین آلات دیگر، پردازش قطعات، تولید مواد مصرفی، شستشوی بسته بندی قبل از قرار دادن محصولات و موارد زیر استفاده کرد:

 • خودرو (Automotive)
 • غذا و نوشیدنی (Food & Beverage)
 • هوافضا (Aerospace)
 • دارویی (Aerospace)
 • کشاورزی (Agriculture)
 • بسته بندی (Finishing)
 • صنایع (Industrial)

دستگاه تصفیه آب کشاورزی

هزینه سیستم تصفیه آب شیرین کن صنعتی چقدر است؟

مزایای استفاده از RO چیست؟

تعدادی از مزایای RO می تواند برای فرآیندهای صنعتی باشد و یکی از بهترین سیستم های تصفیه آب را فراهم کند. از مزایای اجرای RO می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محیط زیستی (Environmental)
 • هزینه (Cost)
 • بهداشت و ایمنی (Health & Safety)
 • نگهداری (Maintenance)

اسمز معکوس یکی از سبزترین راه حل ها برای پساب صنعتی است. ناخالصی ها را حذف می کند و امکان دفع صحیح آنها را می دهد. به استفاده از مواد شیمیایی مضر احتیاج ندارد بنابراین پساب کم خطرتری وجود دارد.

فرآیندهای فیلتراسیون جایگزین آب، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی دارد. با کاهش ممبران غشایی که در RO استفاده می شود، هزینه اسید و محلول های بازی همچنان افزایش می یابد. هزینه اولیه برای RO برق است. سیستم های تصفیه آب مدرن انرژی کمی مصرف می کنند بنابراین هزینه های عملیاتی نسبتاً کم است.

از آنجا که هیچ ماده شیمیایی خطرناکی مورد نیاز نیست، مزایای بهداشت و ایمنی اجرای RO بسیار زیاد است. در سیستم های تبادل یونی سنتی مبتنی بر رزین از اسیدها و مواد قلیایی بسیار خطرناک استفاده می شود که تهدیدی برای کسانی که آن را کنترل می کنند محسوب می شود. همچنین خطر ذخیره سازی مواد شیمیایی در محل را محدود می کند و محیط کار امن تری را فراهم می کند.

RO یک واحد اتوماتیک است که خود را حفظ و نگهداری می کند. خود تمیز می شود و حداقل به تعامل اپراتور فقط جهت نظارت منظمنیاز دارد. غشاممکن است بسته به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و کمیت آب ورودی به سیستم RO 2 تا 3 سال دوام داشته باشد.زمان نوبت به اسمز معکوس وجود دارد که می توان غشا را ظرف چند ساعت تعویض کرد.

اسمز معکوس

هزینه استفاده از دستگاه‌های اسمز معکوس از بسته به اندازه و نوع دستگاه و همچنین میزان تصفیه آب مورد نیاز متغیر است. اما اغلب، استفاده از این دستگاه‌ها در مدت زمان طولانی می‌تواند به صرفه باشد زیرا نیاز به خرید آب معدنی یا آب تصفیه شده از طریق سایر روش‌ها کاهش می‌یابد.

برای رفع عیوب دستگاه اسمز معکوس، اغلب نیاز به نگهداری دوره‌ای و تعمیرات مرتب است. این شامل جایگزینی ممبران، تعویض فیلترها، و اصلاح سایر قسمت‌های دستگاه می‌شود. همچنین، حفظ شرایط مناسب فشار و دما نیز برای عملکرد بهینه دستگاه اسمز معکوس حائز اهمیت است.

دستگاه‌های اسمز معکوس برای تصفیه آب در مصارف مختلف استفاده می‌شوند، از جمله تصفیه آب شرب، تصفیه آب در صنایع غذایی، تصفیه آب در صنایع داروسازی، و حتی تصفیه آب در فضاپیماها و کشتی‌ها.

آیا می توان از RO به صورت تجاری استفاده کرد؟

سیستم های فیلتراسیون آب مانند RO به دلیل موفقیتی که در فرآیند صنعتی دارند، بیشتر مورد استفاده تجاری قرار می گیرند.روند نصب یک سیستم RO برای استفاده تجاری در صنایع به دلیل وجود هر سیستم، مسئله آب است. درباره چگونگی استفاده تجاری از RO می توانید اطلاعات بیشتری را از رابین کو کسب کنید.

اسمز معکوس برای تصفیه و مدیریت پساب به جای استفاده از مواد شیمیایی از تکنولوژی مدرن غشایی استفاده می کند. شرکت های بیشتری از پیامدهای دفع نادرست پساب، در شهرت کسب و کار آنها دارند، آگاه می شوند، در نهایت باید تصمیم بگیرند که چگونه پساب خود را به بهترین شکل مدیریت کنند.

رابین کو برای اطمینان از ارائه بهترین سیستم برای مشتریان خود، بهره می گیرد. به همین دلیل است که هر واحد کاملاً سفارشی، متناسب با نیازهای فردی هر مشتری طراحی و ساخته می شود.

اولین قدم در درک نیاز تصفیه آب صنعتی شما، تجزیه و تحلیل آب خام یا پساب شما، بسته به نیاز شماست. از این طریق می توانید کیفیت آب مورد نیاز برای دستیابی را تعیین کنید. رابین کو یک تست تجزیه و تحلیل آب رایگان برای کمک به شما در این فرآیند ارائه می دهد.

منیع : https://smartwatermagazine.com/news/membracon/reverse-osmosis-systems-industrial-processes

5/5 - (22 امتیاز)

12 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید