جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

فیلتر کربن فعال (Activated Carbon)

فیلترهای کربن فعال از نظر توانایی در از بین بردن آلاینده ها، بو و بد مزه بودن آب لوله کشی بسیار معجزه آسا هستند. در اینجا یک بررسی اجمالی ساده از نحوه کار فیلترهای کربن فعال، آنچه را که حذف می کنند و سایر امکانات ارائه می شود.

فیلترهای کربن فعال چگونه کار می کنند؟

فیلترهای کربن فعال که بعضاً به آنها فیلترهای زغالی گفته می شود، حاوی قطعات کوچکی از کربن، به صورت دانه ای (granular) یا بلوکی (block) هستند که تحت تأثیر حفرات بسیار متخلخل قرار گرفته اند. فقط 4 گرم کربن فعال دارای مساحتی برابر با یک زمین فوتبال (6400 متر مربع) دارد. این سطح عظیم است که به فیلترهای کربن فعال اجازه می دهد تا در جذب آلاینده ها و مواد دیگر بسیار موثر باشند.

وقتی آب از فیلترهای کربن فعال عبور می کند، مواد شیمیایی به کربن می چسبند و در نتیجه آب خالص تری تولید می شود. اثر بخشی به جریان و درجه حرارت آب بستگی دارد. بنابراین بیشتر فیلترهای کربن فعال کوچکتر باید با فشار کم و آب سرد استفاده شوند.

علاوه بر مساحت، فیلترهای کربن فعال از نظر اندازه آلاینده هایی که از بین می برند، قابلیت های مختلفی دارند. یک عامل کیفیت کربن فعال با پوسته های نارگیل است که ثابت شده بهترین بازده را دارد. کربن فعال همچنین می تواند از چوب یا ذغال ساخته شود و به صورت بلوک کربن فعال یا کربن گرانول (GAC) فروخته شود.

عامل دیگر اندازه ذراتی است که فیلتر از طریق آن اجازه می دهد زیرا این امر مانع دوم را ایجاد می کند. کربن فعال گرانول محدودیت خاصی ندارد زیرا مواد متخلخل است. از طرف دیگر، کربن فعال به صورت بلوک های کربن دارای اندازه منافذ بین 0.5 تا 10 میکرون است. مشکلی که در کوچکترین اندازه ها وجود دارد این است که در نتیجه جریان آب حتی در اثر عبور ذرات آب کاهش می یابد. بنابراین بلوک های کربنی معمولی بین 1-5 میکرون هستند.

فیلتر کربن فعال (Activated Carbon)

فیلترهای کربن فعال چه چیزی را حذف و کاهش می دهند؟

کربن فعال می تواند در کاهش صدها ماده از جمله آلاینده ها و سایر مواد شیمیایی از آب لوله کشی موثر باشد. با این حال، بیشترین مطالعات ذکر شده توسط EPA و NSF ادعا می کند که حذف موثر بین 60-80 ماده شیمیایی، کاهش موثر 30 ماده دیگر و کاهش متوسط ​​برای 22 ماده شیمیایی است.

دامنه حذف موثر مهم است و به کیفیت کربن فعال استفاده شده و به چه شکلی بستگی دارد . (گرانول در مقابل کربن بلوک) مطمئن شوید که فیلتری را انتخاب کرده اید که آلودگی های نگران کننده آب محلی شما را از بین ببرد. مطابق EPA (آژانس حفاظت از محیط زیست در ایالات متحده) کربن فعال تنها فناوری فیلتر است که برای حذف توصیه می شود.

 • کلیه 32 آلاینده آلی از جمله THM (محصولات جانبی حاصل از کلر) را شناسایی کردند.
 • کلیه 14 سموم دفع آفات ذکر شده (این شامل نیترات ها و همچنین سموم دفع آفاتی مانند گلیفوزات است که به عنوان تجویز نیز شناخته می شود)
 • همچنین تعداد 12علف کش رایج

ویژگی فیلترهای کربن فعال

علاوه بر کربن فعال فعال، در برخی فیلترها یا از کربن تصفیه شده مانند کربن فعال کاتالیزوری استفاده می شود و یا مواد دیگری را برای بهبود فیلتراسیون بهره می گیرند.ازجمله آلاینده های خاص و سایر مواد شیمیایی که توسط فیلترهای کربن فعال حذف می شوند:

 • 95٪ یا بیشتر کلرامین ها
 • 95٪ سرب و روی سازگار با  NSF-53
 • 95٪ مس
 • 100٪ میکروپلاستیک ها (با کربن بلاک 1-2 میکرونی)
 • 70٪ از فلزات سنگین مانند جیوه
 • 70٪ نیترات ها
 • 30-70٪ آرسنیک و آزبست
 • کلسیم (رسوب آهکی)
 • 70٪ فلوراید
 • کیست میکروبی شامل ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم

با افزودن لایه های تبادل یونی و یا اولترافیلتراسیون، می توان محتوای بیشتری از جمله کلسیم (رسوب آهک) و عوامل بیماری زا (باکتری ها، کلی فرم و ویروس ها) را حذف کرد. یک فیلتر مناسب اولترافیلتراسیون برای کشورهایی با آب غیر آشامیدنی فراهم می کند.

نتیجه گیری

کربن فعال یک ماده و فناوری استثنایی برای فیلتر کردن و تصفیه آب است و بسیاری از مسائل و مشکلات را حل می کند، اما نه تمام موارد.

 • اطمینان حاصل کنید که محدودیت های کربن فعال را درک کرده اید و یک فیلتر براساس نیازهای خاص خود انتخاب کرده اید.
 • فیلترهای کربن فعال با کیفیت بالا مانند استفاده از مواد تصفیه شده برای افزایش راندمان فیلتر از جمله سرب، سایر فلزات سنگین، میکروپلاستیک و برخی از باکتری ها است.
 • فیلترهای کربن فعال مواد معدنی سالم را حفظ می کنند و بنابراین TDS در آب لوله کشی را کاهش نمی دهند مگر اینکه با سایر فن آوری های فیلتراسیون ترکیب شوند.
 • فیلترهای کربن فعال یا زغال چوب همچنین به عنوان یکی از مراحل در اکثر اسمز معکوس (RO) ، فیلترهای خانگی ، فیلترهای UV و سایر فن آوری های فیلتر استفاده می شود.
 • اگر به دنبال یک فیلتر آب با کیفیت بالا در آب هستید ، کربن فعال را امتحان کنید.

در صورت عدم اطمینان در مورد فیلتر کربن فعال ، با رابین کو تماس بگیرید .

منبع: what activated carbon filters remove

5/5 - (9 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید