جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

تصفیه فاضلاب بیمارستانی (Treating hospital wastewater)

راکتورهای زیستی و بیولوژیکی می توانند بخشی از راه حل مشکل داروهای ورودی به منابع آب باشند. محققان دریافته اند که فاضلاب بیمارستانی حاوی غلظت کم ترکیبات دارویی را می توان با استفاده از یک بیوراکتور غشایی (Membrane bioreactor) به عنوان یک روش جدید برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بیمارستانی را تصفیه کرد. MBR می تواند از فاضلاب بیمارستان حاوی مواد ضدعفونی کننده و آنتی بیوتیک را حذف کند و بخشی از راه حل مقابله با ریزآلاینده ها باشد.

به طور سنتی، روش های تصفیه فاضلاب برای حذف عوامل بیماری زا، کربن آلی، نیتروژن و سایر مواد مغذی متمرکز بوده که در غیر این صورت باکتری های مضر را قادر به رشد و ورود به جریان آب می کنند. با این حال، در سال های اخیر، مطالعات نشان داده است که مقادیر کمی از مواد شیمیایی، از جمله ترکیبات دارویی و برهم زننده غدد درونی در فاضلاب وجود دارد و حتی پس از تصفیه نیز باقی می ماند.

نگرانی این است که این مواد شیمیایی ریزآلاینده ها برای انسان و همچنین موجودات آبزی و محل زندگی آنها خطری ایجاد می کنند. مسئله این است که هیچ کس کاملاً نمی داند که در صورت وجود، غلظت کم ترکیبات دارویی در آب چقدر خطرناک است. علاوه بر این، مشخص نیست که اکثر این مواد شیمیایی در فاضلاب از کجا می آید، اما تصور می شود که بیمارستان ها رقیب جدی برای نسبت قابل توجهی هستند.

تصفیه فاضلاب بیمارستانی

به دلیل عدم اطمینان، اتحادیه اروپا یک طرح تحقیقاتی مشترک به نام PILLS برای بررسی داروهای موجود در فاضلاب ایجاد کرد و محققان در حال بررسی نحوه برخورد با این ترکیبات بوده اند. یک ایده، تصفیه فاضلاب در منبع آنها مانند بیمارستان ها است و سال گذشته یک مطالعه آزمایشی روی MBR نصب شده در یک بیمارستان آلمان نشان داد که می تواند از هر 9 ریز آلاینده شناسایی شده، چهار مورد را حذف کند.

اکنون با تکیه بر این کار، لوبومیرا کووالوا و همکارانش در انستیتوی فدرال علوم و فناوری آبزیان سوئیس در دودبنورف با انجام تجزیه و تحلیل 68 ترکیب طی یک سال با گذراندن مقیاس آزمایشی MBR بیمارستان سوئیس در یک سال، دقیق ترین مطالعه را تاکنون انجام داده اند. آنها دریافتند که MBR می تواند برخی از ریز آلاینده ها را از بین ببرد و بیولوژیک MBR توسط آنتی بیوتیک ها و شوینده ها مختل نمی شود.

تصفیه فاضلاب بیمارستانی

کووالوا می گوید: “ما می خواستیم غلظت داروها را در فاضلاب اندازه گیری کنیم و سپس می آنها را بعد از تصفیه اندازه گیری کنیم تا ببینیم چه مقدار از آن خارج شده است. “هیچ مطالعه ای برای بسیاری از ترکیبات دارویی وجود ندارد، بنابراین کشف جدید در فاضلاب بیمارستان جدید بود.” از جمله مواد شیمیایی که تیم کشف کرد، آنتی بیوتیک ها، بیهوشی ها، ضد درد ها و مواد ضد اشعه ایکس یددار (ICM)بود.

این ماده شیمیایی اخیر 82٪ از کل بار را شامل می شود و حذف آن بسیار دشوار است. این به این معنی بود که به طور کلی تنها 22٪ از ریز آلاینده ها حذف شدند. اما وقتی فقط داروها و متابولیت های بدون ICM در نظر گرفته شوند ، 90٪ حذف شدند.

استوارت خان که فاضلاب را در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، استرالیا بررسی می کند، می گوید: “این مقاله نشان داده است که اگر MBR به درستی طراحی و اداره شود یک راه حل تصفیه موثر برای بسیاری از مواد شیمیایی کمیاب در فاضلاب بیمارستان است.” این نشان می دهد که برخی از این مواد شیمیایی ممکن است تا حدی توسط تصفیه در محل قبل از تخلیه در فاضلاب مدیریت شود. “

اما کووالوا اذعان می کند که MBR در بیمارستان ها تنها بخشی از راه حل را ارائه می دهد. وی گفت: “نصب بیوراكتور ایده خوبی است اما مشكل را كامل حل نمی كند.”

خان موافق است. “جای تعجب نیست که مشاهده کنیم برخی از مواد شیمیایی مانند مواد ضد یددار در طی تصفیه MBR به خوبی حذف نشده اند.” این مواد شیمیایی بسیار پایدار و زیست تجزیه پذیر دشوار شناخته شده اند. فرآیندهای تصفیه پیشرفته اضافی که پس از تصفیه فاضلاب متداول اعمال می شوند، به طور کلی برای حذف موثر این مواد شیمیایی آلی بسیار سخت لازم است.

منبع : treating hospital wastewater

5/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سلام برای بیمارستان 100 تخت خوابی به پکیج تصفیه فاضلاب نیاز داشتیم چونکه محدودیت فضا داریم

    پاسخ
    • سلام و درود ظرفیت تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان حدود 75 متر مکعب در شبانه روز برآورد می شود و پیشنهاد می شود به صورت پلی اتیلنی مدفون در زمین خریداری شود تا فضای کمتری اشغال کند.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید