جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

پیش تصفیه (Pre-treatment )

پیش تصفیه عبارت است از حذف مقدماتی فاضلاب یا مواد تشکیل دهنده لجن، مانند روغن، گریس و مواد جامد مختلف (به عنوان مثال ماسه، الیاف و زباله). قبل از انتقال یا فناوری تصفیه، واحدهای پیش تصفیه می توانند تجمع مواد جامد را عقب انداخته و انسداد بعدی را به حداقل برسانند. همچنین می تواند به کاهش سایش قطعات مکانیکی و افزایش عمر زیرساخت های بهسازی کمک کنند.

روغن، چربی، شن و ماسه و مواد معلق می توانند از طریق گرفتگی و فرسایش، کارایی انتقال و یا تصفیه را مختل کنند. بنابراین پیشگیری و حذف زودهنگام این مواد برای دوام سیستم تصفیه بسیار مهم است. فن آوری های پیش تصفیه از مکانیسم های حذف فیزیکی مانند آشغالگیری، شناور سازی ، ته نشینی و فیلتراسیون استفاده می کنند.

اقدامات رفتاری و کنترل منبع فنی در سطح خانوار یا ساختمان می تواند بارهای آلودگی را کاهش داده و الزامات پیش تصفیه را پایین نگه دارد. به عنوان مثال، مواد زائد جامد و روغن پخت و پز باید جداگانه جمع آوری شود و در سیستم های بهداشتی دفع نشود.

تجهیز سینک ظرفشویی، دوش و مواردی از این دست به صفحه نمایش مناسب، فیلترها و آب بندها می تواند از ورود مواد جامد به سیستم جلوگیری کند. اتاق های بازرسی از فاضلاب باید همیشه با درپوش های منفذ بسته شود تا از ورود مواد اضافی به فاضلاب جلوگیری شود.

چربی گیر (Grease Trap)

هدف از چربی گیر، به دام انداختن روغن و گریس است تا بتوان آن را به راحتی جمع و خارج کرد. تله های چربی محفظه هایی هستند که از آجر، بتن یا پلاستیک ساخته شده اند و بوی آنها پوشیده شده است. بافل یا سه راهی ورودی و خروجی از تلاطم سطح آب جلوگیری کرده و اجزای شناور را از پساب جدا می کند. یک چربی گیر می تواند مستقیماً در زیر سینک ظرفشویی قرار گیرد یا برای مقادیر بیشتری روغن و گریس، می توان یک چربیگیر بزرگتر را در فضای باز نصب کرد.

چربی گیر زیر سینکی هزینه نسبتاً کمی دارد، اما باید مرتباً تمیز شود (یک بار در هفته تا یک بار در ماه)، در حالی که چربیگیر بزرگتر هزینه سرمایه بالاتری دارد، اما به گونه ای طراحی شده است که هر 6 تا 12 ماه پمپاژ شود.

اگر تله های چربی به اندازه کافی بزرگ طراحی شوند، می توانند شن و ماسه و سایر مواد جامد قابل حل را از طریق رسوب، مانند سپتیک تانک (septic tank)، از بین ببرند.

پیش تصفیه (Pre-treatment )

آشغالگیر (Screen)

غربالگری آشغال با هدف جلوگیری از ورود مواد جامد درشت مانند پلاستیک، پارچه و سایر سطل های زباله به سیستم فاضلاب یا تصفیه خانه انجام می شود. مواد جامد توسط صفحات شیب دار یا قفسه های میله ای گیر می کنند.

فاصله بین میله ها معمولاً 15 تا 40 میلی متر است که به الگوی تمیز کردن بستگی دارد. صفحه ها را می توان دستی یا مکانیکی تمیز کرد. مکانیکی اجازه می دهد تا مواد جامد به طور مکرر و به ترتیب، با طراحی کوچکتر انجام شود.

آشغالگیر (Screen)

دانه گیر (Grit Chamber)

در مواردی که وجود شن و ماسه در فن آوری های بعدی تصفیه می توانند ایجاد مانع یا آسیب کند، محفظه های دانه گیر (یا تله شن) اجازه می دهد تا با ته نشینی بخشهای غیرآلی سنگین برداشته شود. سه نوع اتاق محفظه شن وجود دارد: محفظه های جریان افقی، هوادهی یا گردابی (vortex). همه این طرح ها باعث می شوند که ذرات سنگریزه سنگین ته نشین شوند، در حالی که ذرات سبک تر و آلی در حالت تعلیق باقی می مانند.

دانه گیر (Grit Chamber)

مزایای پیش تصفیه

  • هزینه های سرمایه نسبتاً کم
  • هزینه های عملیاتی کم تا متوسط
  • کاهش خطر اختلال در انتقال و واحد های تصفیه
  • ماندگاری بیشتر و دوام سخت افزار بهسازی

معایب پیش تصفیه

  • تعمیر و نگهداری مکرر مورد نیاز است
  • حذف مواد جامد و چربی خوشایند نیست

مسائل بهداشتی

حذف مواد جامد و گریس از فن آوری های پیش تصفیه خوشایند نیست و اگر خانواده ها یا اعضای جامعه مسئول این کار باشند، ممکن است به طور منظم انجام نشود.

استخدام متخصصین برای انجام حذف ممکن است بهترین گزینه باشد گرچه هزینه بر است. افرادی که در تمیزکاری شرکت دارند ممکن است با عوامل بیماری زا یا مواد سمی تماس بگیرند. بنابراین، محافظت کافی از خود با لباس ایمنی، یعنی چکمه و دستکش، ضروری است.

راه اندازی، بهره برداری و نگهداری

برای اطمینان از عملکرد صحیح باید کلیه امکانات قبل از تصفیه کنترل و تمیز شوند. اگر دفعات تعمیر و نگهداری خیلی کم باشد، می تواند بوی شدید ناشی از تجزیه مواد جمع شده به وجود آید. واحدهای پیش تصفیه با نگهداری ناکافی در نهایت می توانند منجر به خرابی عناصر پایین دست یک سیستم بهداشتی شوند (operation and maintenance).

محصولات پیش تصفیه باید به عنوان زباله جامد به روشی سالم سازگار با محیط زیست دفع شوند. در مورد چربی، ممکن است از آن برای تولید انرژی (به عنوان مثال، بیودیزل یا هضم همزمان) استفاده شود، یا برای استفاده مجدد بازیافت شود.

دستورالعمل اجرایی

چربی گیر باید در مواردی که مقدار قابل توجهی روغن و گریس تخلیه می شود، استفاده شود. آنها می توانند در خانه ها، رستوران ها یا سایت های صنعتی نصب شوند. حذف چربی به ویژه در مواردی که خطر گرفتگی فوری وجود داشته باشد (به عنوان مثال یک تالاب ساخته شده برای تصفیه آب خاکستری) بسیار مهم است.

آشغالگیری در مواردی که زباله های جامد ممکن است به سیستم فاضلاب و همچنین در ورودی تصفیه خانه ها وارد شوند، ضروری است. تله های سبدی آشغال، به عنوان مثال، جعبه های مش نیز می توانند در مکان های استراتژیک مانند تخلیه بازار استفاده شوند.از آنجا که لباسشویی ها مقادیر زیادی الیاف و ذرات پارچه را با فاضلاب خود آزاد می کنند، باید به دستگاه های پرزگیر مجهز شوند.

در مواردی که جاده ها آسفالت نشده باشند، آب باران مقدار قابل توجهی از ذرات شن و ماسه را در سیستم وارد می کنند. یک محفظه دانه گیر به جلوگیری از سایش و رسوب ماسه در تصفیه خانه های فاضلاب کمک می کند.

منبع: pre treatment technologies

 

دلایل سبز شدن آب استخر

دلایل سبز شدن آب استخر

سبز شدن آب استخر معمولاً به دلیل رشد جلبک‌هایی با رنگ سبز یا آلژینات‌ها، که موجب تغییر رنگ آب می‌شوند، اتفاق می‌افتد. برای جلوگیری یا

بیشتر... »