جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

تصفیه فاضلاب مراکز خرید (Shopping Malls)

امروزه تولید فاضلاب در مراکز خرید بزرگ نیز افزایش یافته است. از این رو، فاضلاب باید تصفیه و دفع شود تا از آلودگی آب و خاک جلوگیری گردد. تأثیر فاضلاب تولید شده از مراکز تجاری و مال ها بر محیط زیست روز به روز در حال افزایش است. از این رو  اجرای تصفیه خانه فاضلاب در هر مرکز خریدی که حجم بیشتری از فاضلاب تولید می کند، امری ضروری است.

تصفیه فاضلاب مراکز خرید

تصفیه فاضلاب چیست؟

تصفیه فاضلاب به عنوان فرآیند حذف آلودگی ها و یا آلاینده های مضر از فاضلاب مراکز تجاری، مسکونی و صنعتی برای تولید مایع و جامد مناسب برای تخلیه در محیط زیست و یا استفاده مجدد از آن می باشد.

آیا تصفیه فاضلاب مراکز خرید ضروری است؟

خوب! پاسخ بدیهی است بله. زیرا اگر در تصفیه فاضلاب موفق نشویم، می تواند به سلامت انسان و محیط طبیعی آسیب برساند. از این رو، لازم است که فاضلاب و پساب تولیدی مراکز خرید قبل از استفاده مجدد، بازیافت و یا تخلیه در محیط زیست، تصفیه شود.

چه نوع روش های تصفیه ای وجود دارد؟

پکیج  تصفیه فاضلاب (package sewage treatment) تجاری شده شامل انواع روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی است.

 1. روش های فیزیکی: شامل رسوب گذاری یا ته نشینی (sedimentation)، غربالگری یا آشغالگیری (screening)، فیلتراسیون (filtration)، چربیگیری (skimming)، دانه گیر (grit chamber) و غیره است.
 1. روش های شیمیایی: شامل کلرزنی (chlorination)، اکسیداسیون پیشرفته (Advanced Oxidation)، خنثی سازی (neutralization)، انعقاد و لخته سازی (Coagulation and flocculation) و غیره است.
 1. روش های بیولوژیکی: شامل فرایندهای هوازی شامل فرآیند لجن فعال (activated sludge process)، فیلترهای چکنده (tricking filters)، نهر اکسیداسیون (oxidation pond)، لاگون های هوادهی (aerated lagoons)، هضم هوازی (aerobic digestion) و غیره و فرآیند های بیهوازی شامل هضم بی هوازی(anaerobic digestion)، مخازن سپتیک و غیره است.

سطوح مختلف تصفیه فاضلاب

فاضلاب و یا پساب تولید شده از واحدهای مختلف مراکز خرید از طریق خطوط فاضلاب به سیستم تصفیه فاضلاب تجاری هدایت می شود. سطوح مختلف تصفیه که در طی روند تصفیه درگیر هستند به شرح زیر است:

1 .سطح تصفیه مقدماتی (Preliminary Treatment Level)

2 .سطح تصفیه اولیه (Primary Treatment Level)

3 .سطح تصفیه ثانویه (Secondary Treatment Level)

4 .سطح تصفیه سوم یا تکمیلی(Tertiary Treatment Level)

شرح دقیق هر سطح تصفیه خانه در پکیج تصفیه فاضلاب در زیر نشان داده شده است:

سطوح مختلف تصفیه فاضلاب

سطح 1- تصفیه مقدماتی یا پیش تصفیه

 • هدف اصلی آن جلوگیری از آسیب به تجهیزات و قطعات تصفیه خانه با حذف مواد تشکیل دهنده آب موجود در فاضلاب خام یا پساب است.
 • به عنوان اولین سطح تصفیه، مواد جامد معلق بزرگ (مانند پارچه، بطری، لیوان، قوطی و بسیاری از این قبیل) و سایر مواد (روغن و غیره) را که به راحتی قابل تفکیک هستند از فاضلاب ورودی (influent) خارج می کند.
 • در این سطح، از آشغالگیر میله ای برای غربالگری و جداسازی آشغال ها استفاده می شود و بنابراین درصد بیشتری از مواد جامد معلق حذف می شوند.
 • از دانه گیر برای از بین بردن مقدار اضافی شن، ماسه و سنگهای ریز در کف محفظه استفاده می شود.
 • کیفیت پساب به دست آمده در پایان این تصفیه قابل قبول نیست و از این رو باید برای سطوح بعدی تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد.

سطح 2- تصفیه اولیه

 • تصفیه ای است که قبل از اینکه فاضلاب تحت سطح تصفیه ثانویه یا تصفیه بیولوژیکی قرار می گیرد، باید انجام شود.
 • فاضلاب قبل از تصفیه به مخزن ته نشینی یا زلالساز های اولیه که از مواد شیمیایی مانند انعقاد و لخته سازی استفاده می کند، جریان می یابد.
 • به منظور افزایش روند رسوب، جریان پساب کاهش می یابد و از این رو مواد معلق سنگین تر به ته مخزن می رسند و ذرات سبک تری به سطح حرکت می کنند.
 • مواد جامد ته نشین شده به عنوان لجن اولیه (primary sludge) نامیده می شوند که در مراحل بعدی تصفیه می شوند و مایع باقیمانده تحت سطح تصفیه بعدی قرار می گیرد.
 • تصفیه اولیه فاضلاب یا پساب تقریباً 60-65٪ از مواد جامد معلق را از بین می برد.

سطح 3- تصفیه ثانویه یا بیولوژیکی

 • این شامل تصفیه بیولوژیکی (biological) هوازی و بی هوازی است که در آن فرآیند هوازی به نام “فرآیند لجن فعال” متداول ترین فرآیند برای کاهش مواد آلی است.
 • جریان فاضلاب از مخزن اولیه وارد مخزن هوادهی (aeration) می شود که هوا در آن تأمین می شود تا رشد میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها برای تجزیه مواد آلی افزایش یابد.
 • اکنون فاضلاب هوادهی شده (شامل جامدات + میکروارگانیسم ها) وارد زلالساز ثانویه ای می شوند که در آن مواد جامد سنگین تر به ته مخزن ته نشینی می رسند که به آن لجن ثانویه می گویند.
 • مقداری از لجن برای پردازش بیشتر و مخلوط باقیمانده با لجن اولیه جهت فرآیند هضم لجن به مخزن هوادهی هدایت می شود و سپس دفع یا مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.
 • این مرحله اطمینان حاصل می کند که حدود 80-85٪ مواد آلی حذف می شوند.

سطح 4- تصفیه سوم یا پیشرفته:

 • این بالاترین یا آخرین سطح تصفیه در بیشتر تصفیه خانه های فاضلاب (STP)است.
 • هدف اصلی این سطح تصفیه تولید پساب خروجی با کیفیت بهتر است که در طی سطوح قبلی بدست نیامده بود.
 • بسته به کیفیت پساب شامل روشهای فیزیکی یا شیمیایی یا بیولوژیکی برای حذف مواد جامد معلق و محلول است.
 • این فرایند ضد عفونی کننده برای حذف میکروارگانیسم های باقیمانده از فاضلاب قبل از تخلیه یا استفاده مجدد آن است.
 • ضد عفونی (disinfection)  با استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند کلر (chlorine)، ازن (ozone)، نور ماورا بنفش (UV light) و بسیاری از فاضلاب های تصفیه شده و پساب تصفیه شده به نام پساب برای تخلیه در محیط یا استفاده مجدد مناسب است.

فرایندهای تصفیه فاضلاب انواع سموم و آلودگی های مضر بیماری زا را از فاضلاب یا پساب پاک می کند تا دوباره قابل استفاده یا دفع شود.

تصفیه خانه فاضلاب (Sewage Treatment Plant)

“از پکیج رابین کو برای تصفیه فاضلاب مراکز خرید خود استفاده کنید …”

منبع :sewage treatment plant for malls

5/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید