جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

فیلتراسیون شنی ، فیلتر شنی چیست؟

فیلتراسیون شنی یا ماسه ای یک روش بسیار مقاوم است که اغلب برای حذف مواد جامد معلق از آب استفاده می شود.محیط فیلتراسیون از یک لایه ماسه ای چندگانه با اندازه متنوع و وزن مخصوص مختلف تشکیل شده است.

انواع برنامه های کاربردی مختلف برای فیلتراسیون شنی:

فیلتر شنی از یک بستر شن و ماسه برای فیلتر کردن آب استفاده می کند. آبی که باید تصفیه شود به آرامی از درون بستر شن و ماسه حرکت می کند و ذرات جامد معلق موجود در آب را در منافذ ریز ماسه باقی می گذارد.

این فناوری فیلتر به ویژه برای پیش فیلتراسیون تجهیزات ضد عفونی کننده، آماده سازی برای فیلتراسیون میکرونی و اولترا فیلتر، سیستم های چرخش بازیابی، فرآیندهای آب شستشو، سیستم های آبیاری، فیلتر آب مخزن و تمیز کردن آب های زیرزمینی مناسب است.

لطفا توجه داشته باشید که فیلترهای شنی نمکهای محلول را از آب حذف نمی کند. فیلتر شن و ماسه فقط می تواند ذرات جامد آب، مانند جلبک ها و مواد آلی را از آب حذف کند. نمکی که در آب حل نمی شود، مانند نمکی که در کودها وجود دارد، می تواند توسط فیلتر شنی از آب فیلتر شود، به شرط اینکه ذرات به اندازه کافی بزرگ باشند.

فیلتر شنی چگونه کار می کند؟

فیلتر شنی به شرح زیر عمل می کند. آب فیلتر نشده در قسمت بالایی فیلتر شن و ماسه توزیع می شود و به آرامی از بستر فیلتر پایین می رود. این بستر فیلتر از ماسه، شن یا محیط فیلتر دیگر تشکیل شده است. منافذ کوچک تضمین می کنند که ذرات خاک قادر به عبور ذرات خاک نیستند و آنها را حفظ می کند.

شستشوی معکوس فیلتر شنی (backwash)

وقتی مقدار مشخصی از آب فیلتر شد یا فیلتر شن به درجه خاصی از آلودگی رسید، فیلتر شنی به طور خودکار به شستشوی مجدد تبدیل می شود. در طول شستشو، منافذ منبسط می شوند تا مواد جامد معلق بر روی آنها از شن و ماسه شسته می شود. پس از آن، این مواد همراه با آب شستشو تخلیه می شود. در نتیجه، فیلتر شنی با حفظ کیفیت تصفیه بهینه خود دچار گرفتی و مسدودی نخواهد شد.

یک فیلتر شنی دارای ظرفیت نگهداری مواد جامد معلق 3 تا 6 کیلوگرم در واحد سطح بستر شنی است.هنگامی که بارگیری فیلترها توسط ذرات معلق افطایش می یابد، جهت جریان معکوس می شود و جریان افزایش می یابد تا فیلتر دوباره تمیز شود. به این مرحله بکواش (backwash) گفته می شود.

دانه بندی قطر شن و ماسه

قطر ماسه عمدتا به اندازه فیلتر شنی، جریان مورد نظر و فیلتراسیون مطلوب بستگی دارد. در بیشتر موارد، برای فرآیند فیلتر کردن، از شن و ماسه به قطر 0.8 میلی متر تا 1.25 میلی متر استفاده می شود. این ممکن است در هر نصب متفاوت باشد. به عنوان مثال، در نصب ماورا بنفش که جریان کمتری دارد، از شن و ماسه 0.4 میلی متر تا 0.8 میلی متر برای فیلتر کردن محدودتر استفاده می شود.

وقتی ماسه قطر کمی داشته باشد، مقاومت افزایش می یابد و در نتیجه جریان کمتری ایجاد می شود. برای این قطر کوچک، ظرفیت کمتری برای شستشوی معکوس لازم است، زیرا شن و ماسه سبک تر است و بنابراین به راحتی با مواد جامد معلق شستشو می شود.

همچنین، در صورتی که قطر دانه شن و ماسه کوچکتر باشد، باید توجه داشته باشید که شستشوی مکرر بیشتری باید انجام شود زیرا آلودگی بیشتری نسبت به استفاده از قطر بزرگتر منجر به گرفتگی می شود.

بررسی و نگهداری فیلتر شنی:

پر کردن بستر فیلتر شن را به صورت دوره ای بررسی کنید. اگر در پر شدن بهم می پیوندد یا خرد می شود، یا اگر فیلتر شنی به شستشوی مکرر احتیاج دارد، بستر شن و ماسه را تعویض کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فیلتر شن را به خوبی نگهداری می کنید.

سوالاتی درباره فیلتر شنی به عنوان یک فناوری فیلتراسیون:

آیا در مورد فیلتراسیون آب با فیلتر شنی سوالی دارید یا می خواهید در مورد این فناوری ثبت سفارشی انجام دهید؟ پس با مهندسین آب رابین کو تماس بگیرید یا از طریق فرم کربوطه سوال خود را مطرح کنید تا در کمتر 24 ساعت روز کاری در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

فیلتراسیون شنی

کاربردهای فیلتر شنی

۱. تصفیه آب خانگی: فیلترهای شنی معمولاً برای تصفیه آب خانگی استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند آلاینده‌های معلق را از آب حذف کنند و آبی تمیز و بیماری‌زا را فراهم کنند.

۲. استفاده در استخرها: فیلترهای شنی نیز می‌توانند برای تصفیه آب استخرها و حذف ذرات معلق و سایر آلاینده‌ها استفاده شوند.

۳. صنعتی و کشاورزی: در برخی از کاربردهای صنعتی و کشاورزی نیز از فیلترهای شنی برای تصفیه آب استفاده می‌شود، به‌طوری که آب کمتری مصرف شده و سیستم‌های آبی بهتری فراهم می‌شوند.

مزایای فیلتر شنی

 ۱. سادگی و قابلیت استفاده: فیلترهای شنی از نظر طراحی ساده‌اند و بدون نیاز به تکنولوژی پیچیده‌ای عمل می‌کنند. این به معنای آن است که آنها آسان برای نصب و استفاده هستند.

۲. قیمت مناسب: فیلترهای شنی به طور کلی از لحاظ هزینه مقرون به صرفه‌اند. آنها به طور معمول هزینه‌های نصب و نگهداری کمتری نیاز دارند و قیمت اولیه خود را نیز دارای ارزش نسبتاً پایینی دارند.

۳. عمر طولانی: اگر به درستی نگهداری شوند، فیلترهای شنی می‌توانند مدت زمان طولانی‌تری کار کنند. به طور معمول، تمیز کردن یک فیلتر شنی به کمک شیرابه‌های قوی یا شستشو با مواد شیمیایی مخصوص انجام می‌شود.

۴. عملکرد مؤثر: فیلترهای شنی قادرند بسیاری از آلاینده‌های معلق در آب را حذف کنند، از جمله ذرات خاک، خاکستر، رسوبات و سایر مواد جامد. این باعث بهبود کیفیت آب شده و آبی تمیز و شفاف را فراهم می‌کند.

5/5 - (9 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید