جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

سختی گیر (Softener)

وقتی از آب به عنوان “آب سخت” یاد می شود، این بدان معناست که حاوی مواد معدنی بیشتری از آب معمولی است. این مواد به ویژه مواد معدنی کلسیم و منیزیم هستند. وقتی کلسیم و منیزیم بیشتر حل می شود، درجه سختی آب افزایش می یابد.منیزیم و کلسیم یون هایی با بار مثبت هستند. به دلیل وجود آنها، یونهای دارای بار مثبت دیگر به راحتی در آب سخت حل می شوند تا زمانیکه در آبی که حاوی کلسیم و منیزیم نیست.به این دلیل در واقعیت صابون در آب سخت حل نمی شود.

سختی گیر

اهمیت سختی آب

در بسیاری از کاربردهای صنعتی، مانند تهیه آب آشامیدنی، در کارخانه های تولید نوشیدنی و نوشابه های گازدار، همچنین برای خنک سازی و تغذیه دیگ بخار آب ، سختی آب بسیار مهم است. آب سخت باعث مسدود شدن لوله ها و مانع حل شدن صابون و مواد شوینده در آب می شود.

نرم کردن (softening) آب روشی است که در از بین بردن یون هایی که باعث سخت شدن آب می شوند، در بیشتر موارد یون های کلسیم و منیزیم عمل می کند. یونهای آهن همچنین ممکن است در هنگام نرم شدن از بین بروند.بهترین راه برای نرم کردن آب استفاده از واحد نرم کننده آب یا سختی گیر و اتصال مستقیم آن به منبع آب است.

آب سخت خطر بیشتری برای رسوب آهکی در سیستم های آب خانگی ایجاد می کند. به دلیل این افزایش رسوب آهک، لوله ها مسدود شده و کارایی دیگهای بخار و مخازن کاهش می یابد. این باعث می شود که هزینه گرمایش آب خانگی حدود پانزده تا بیست درصد افزایش یابد.اثر منفی دیگر رسوب آهک این است که اثرات مخربی بر ماشین آلات خانگی مانند ماشین های لباسشویی دارد.

نرم شدن آب به معنای افزایش طول عمر ماشین های خانگی مانند ماشین های لباسشویی و طول عمر خطوط لوله است. همچنین به بهبود کار و طول عمر بیشتر سیستم های گرمایش خورشیدی، واحدهای تهویه مطبوع و بسیاری دیگر از برنامه های مبتنی بر آب کمک می کند.

کارکرد سختی گیر

نرم کننده های آب مبدل های یونی خاصی هستند که برای حذف یون هایی طراحی شده اند که دارای بار مثبت هستند. سختی گیر به طور عمده یون های کلسیم (Ca2+) و منیزیم (Mg2+) را از بین می برند. کلسیم و منیزیم اغلب به عنوان “مواد معدنی سختی” شناخته می شوند.از مواد نرم کننده گاهی حتی برای از بین بردن آهن استفاده می شود. دستگاه های سختیگیر قادر به حذف حداکثر پنج میلی گرم در لیتر (5 میلی گرم در لیتر) آهن محلول هستند.

سختی گیر ها می توانند به صورت اتوماتیک، نیمه اتوماتیک یا دستی کار کنند. هر نوع بر اساس میزان سختی که می تواند از بین ببرد قبل از اینکه بازسازی و احیا لازم شود، درجه بندی می شود.یک نرم کننده آب مواد معدنی سختی را در مخزن خود جمع می کند و هر از گاهی آنها را از بین می برد تا تخلیه شوند.

کارکرد سختی گیر

مبدل های یونی اغلب برای نرم شدن آب استفاده می شود. وقتی تبادل یونی (Ion exchanger) برای نرم شدن آب اعمال می شود، یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را جایگزین یون های دیگر می کند، به عنوان مثال سدیم یا پتاسیم. یونهای مبدل به عنوان نمکهای سدیم و پتاسیم (NaCl) و (KCl) به مخزن مبدل یونی اضافه می شوند.

 یک سختی گیر آب خوب سالها دوام خواهد داشت. سختی گیر هایی که 10 تا 30 سال قبل عرضه می شدند ممکن است هنوز کار کنند و بسیاری از آنها علاوه بر اینکه گاهی اوقات آنها را با نمک پر و احیا می کنند، به تعمیر و نگهداری کمی نیز نیاز دارند.

سنگ نمک حاوی مقدار زیادی ماده است که محلول در آب نیست. در نتیجه، هنگام استفاده از سنگ نمک، مخازن سختی گیر باید بسیار منظم تر تمیز شوند. سنگ نمک ارزان تر از نمک تبخیری است، اما تمیز کردن و احیا مخزن ممکن است زمان و انرژی زیادی را از شما بگیرد.

اگر میزان مصرف نمک کم باشد، می توان از محصولات به طور متناوب استفاده کرد.اگر میزان مصرف نمک زیاد باشد، نمکهای نامحلول با استفاده از نمک سریعتر تجمع می یابند. علاوه بر این، مخزن نیاز به احیا مکرر بیشتری دارد. در این صورت نمک تبخیری توصیه می شود.

نمک معمولاً هنگام احیا سختی گیر به مخزن اضافه می شود. هر چه یک ماده نرم کننده بیشتر احیا شود، بیشتر باید نمک اضافه شود.معمولاً نرم کننده های آب ماهی یک بار چک می شوند. برای تضمین تولید رضایت بخش آب نرم، سطح نمک باید همیشه نیمه پر باشد.

نرم کردن آب آشامیدنی

اگرچه شرکت های تولید کننده آب فرصت تولید آب نرم را دارند اما همیشه این کار را نخواهند کرد. یک شرکت تولید کننده آب فقط باید نرم کننده آب به سیستم تصفیه آب خود اضافه کند تا آب نرم شده را ارزان تولید کند.اما از آنجایی که مصرف کنندگان قادر به نوشیدن آب نرم نشده نیستند.

مشکلات آب سخت به احتمال زیاد هنگام گرم شدن آب اتفاق می افتد. در نتیجه ، آب سخت مشکلات کمی را برای شرکت های آبرسانی ایجاد می کند ، به ویژه هنگامی که فقط آب سرد از لوله های آنها عبور می کند.

نرم کردن آب آشامیدنی

هنگامی که آب به اندازه کافی نرم نمی شود، ابتدا باید مشکلات نمکی که استفاده می شود یا سو عملکرد مکانیکی اجزای سختی گیر را در نظر گرفت. وقتی این عناصر دلیل نرم شدن نامناسب آب نباشند ، ممکن است زمان تعویض رزین نرم کننده یا شاید حتی کل نرم کننده فرا رسیده باشد.با تجربه می دانیم که بیشتر رزین های نرم کننده و رزین های مبدل یونی حدود 15 تا 25 سال دوام می آورند.

منبع: water softener faq

دستگاه سختی گیر یک سیستم تصفیه آب است که برای کاهش مقدار مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم که سبب سختی آب می‌شوند، استفاده می‌شود. این سیستم‌ها از یک فرایند شیمیایی به نام “یون‌های مبادله‌ای” برای جایگزینی یون‌های کلسیم و منیزیم با یون‌های نرم‌کننده مورد استفاده قرار می‌دهند.

مزایا: کاهش سختی آب که می‌تواند منجر به افزایش عمر لوله‌ها، کاهش تشکیل رسوبات، بهبود عملکرد دستگاه‌های خانگی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی، و بهبود کیفیت آب برای استفاده در آشپزخانه و حمام است.

معایب: هزینه‌های نصب و نگهداری، نیاز به تخلیه منظم نمک یا پلی‌فسفات، و در برخی موارد ممکن است آب تصفیه شده حاوی نمک باقیمانده باشد که برای برخی افراد قابل تحمل نیست.

بله، سیستم‌های سختی گیر (Softener) برای استفاده در منازل و خانه‌ها بسیار مناسب هستند، به خصوص در مناطقی که آب سخت دارند. آنها می‌توانند بهبود عمر لوله‌ها، کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری، و افزایش راحتی استفاده از آب را فراهم کنند.

مواردی مانند نوع آب (آب شهری یا آب چاهی)، سطح سختی آب (اندازه مقادیر کلسیم و منیزیم)، نیاز به فضای نصب، و میزان مصرف آب در روز باید در نظر گرفته شوند. همچنین، محل قرارگیری، نیاز به تخلیه آب، و هزینه‌های نصب و نگهداری نیز اهمیت دارد.

سیستم‌های سختی گیر معمولاً از یک ماده نرم‌کننده مانند نمک سدیم (نمک معمولی) یا پلی‌فسفات استفاده می‌کنند. آب شور وارد دستگاه می‌شود و در آنجا یون‌های معدنی مانند کلسیم و منیزیم با یون‌های نرم‌کننده جایگزین می‌شوند، که به آب اجازه می‌دهد نرم شود.

5/5 - (11 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام برای سختی آب 500 میلیگرم در لیتر چه ظرفیتی از سختی گیر نیاز هست؟ مخزن 10 هزار لیتری آب داریم

  پاسخ
 • سلام برای مخزن 10 هزار لیتری آب گلخانه میخواستیم سختیگیری داشته باشیم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز شما باید مقدار سختی آب رو اعلام کنید تا بر اساس سختی آب دستگاه دستی گیر رزینی با ظرفیت مناسب اعلام شود. کوچک ترین مخزن سختیگیر رزینی 30 هزار گرین هست

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید