جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

آب خاکستری Grey Water

با بارش باران در بسیاری از مناطق، بسیار مهم است که از کمترین میزان آب استفاده کنیم. مخازن آب باران در صورت وجود بارش، یک گزینه مناسب است. بازیافت آب خاکستری یکی دیگر از این موارد است.

از این گذشته، نیازی به آب دادن باغ یا شستن توالت با آب آشامیدنی ندارید.به چگونگی بازیافت پساب های خود در خانه جهت پیشبرد مسائل محیط زیستی و اقتصادی، آگاه شویم.

آب خاکستری

آب خاکستری چیست؟

آب خاکستری فاضلاب حاصل از دوش ها، حمام ها، آبگرم، سطل های دستی، وان های لباسشویی و ماشین لباسشویی است.از آب ماشین های لباسشویی و ظرفشویی آشپزخانه غالباً به عنوان آب خاکستری تیره یاد می شود، زیرا دارای بار بیشتری از مواد شیمیایی، چربی ها و سایر مواد آلی است.

آب توالت را آب سیاه می نامند.تخمین زده می شود که کمی بیش از نیمی از آب خانگی که می تواند به عنوان آب خاکستری بازیافت شود ، به طور بالقوه صدها لیتر آب در روز صرفه جویی می کند.

دو نوع سیستم برای بازیافت آب خاکستری وجود دارد:

دستگاه های انحرافی:

دستگاه های انحرافی بدون اینکه تصفیه کنند، به راحتی آب خاکستری را از دستشویی یا ماشین لباسشویی مستقیم به باغ یا توالت می برند. اجزا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شلنگ: آب خاکستری با استفاده از یک شلنگ انعطاف پذیر ساده از منبع خود به سمت باغ هدایت می شود.

شیرهای انحرافی: با هزینه ای بیشتر می توانید سوئیچی نصب کنید که به شما اجازه می دهد چه زمانی آب به باغ شما جریان یابد و چه زمانی به فاضلاب سرازیر شود.

سیستم حلقه بسته: این آب خاکستری را به جای باغچه به توالت شما هدایت می کند، اما در برخی از مناطق مورد تایید نیست.

مخزن ذخیره: این میزان بیشترین میزان جریان خروجی را ذخیره می کند تا آب خاکستری شما به باغ یا خانه سرازیر نشود. شما باید هر شش ماه یا بیشتر، لجن را از مخزن خارج کنید و همچنین باید یک دستگاه سرریز برای هدایت آب اضافی به فاضلاب داشته باشد.

فیلترها: اینها موها و سایر ذرات بزرگ آب را از بین می برند تا لوله های آبیاری شما را مسدود نکنند. فیلترها به تمیزکاری منظم نیاز دارند و هر 6 تا 12 ماه یکبار باید تعویض شوند.

پمپ: این ممکن است برای رساندن آب به تمام قسمتهای باغ شما ضروری باشد، به خصوص اگر نیروی جاذبه در جریان ثقلی نباشد. شما به منبع تغذیه احتیاج دارید که ممکن است به معنای نصب یک منبع تغذیه در فضای باز باشد.

هزینه: بسته به آنچه در راه پمپ ها و مخازن ولتاژ، تجهیزات آبیاری و مناسب بودن لوله کشی موجود نیاز دارید، بستگی دارد. شما همچنین به خدمات یک لوله کش مجاز احتیاج دارید و به احتمال زیاد باید به مسئولان مربوطه اطلاع دهید که سیستم آب خاکستری مستقر دارید.

سیستم های تصفیه آب خاکستری:

این سیستم ها آب خاکستری را در سطوح مختلف و بهداشتی جمع آوری و تصفیه می کنند (و برخی نیز ضد عفونی می کنند). چندین مرحله در تصفیه آب خاکستری نقش دارد:

 • فیلتراسیون مواد جامد (پرز و مو)
 • حذف پاتوژن ها و مواد شیمیایی ناخواسته (مانند نمک ها و مواد مغذی) با استفاده از میکروارگانیسم ها یا تصفیه شیمیایی.
 • ضد عفونی با کلر یا نور ماورا بنفش، گرچه همه سیستم ها این کار را انجام نمی دهند.

از آب تصفیه شده می توان در ماشین لباسشویی و توالت و همچنین در باغ استفاده کرد. اگر باغچه زیادی برای آبیاری ندارید یا در تمام فصول نیازی به آبیاری آن ندارید، این نوع سیستم ممکن است گزینه مفیدی باشد زیرا می توانید از آب در جای دیگر استفاده کنید.

هزینه سیستم های تصفیه اولیه حدود 500 دلار است. سیستم هایی که آب خاکستری را تا سطح کلاس A تصفیه می کنند (که برای آبیاری گیاهانی که برای غذا خوردن در نظر گرفته شده اند، اما برای نوشیدن یا تهیه غذا ایمن در نظر گرفته نمی شوند) از جمله نصب، از حدود 1،500 دلار تا بیش از 3،000 دلار هزینه دارند. بخاطر داشته باشید که برای پوشش دادن مرتب و تعویض فیلترها، باید هزینه های نگهداری مداوم را نیز پرداخت کنید.

هزینه های نصب در صورت نیاز به لوله کشی اضافی (اگر مثلا لوله های حمام و لباس های شسته شده در اطراف خانه پخش شده باشد) و یا اگر لوله ها در یک تخته بتونی باشد، اضافه می شود.

مقدار و محل ذخیره آب نیز می تواند بر هزینه ها تأثیر بگذارد. نصب سیستم هنگام ساخت خانه جدید (یا انجام بازسازی های اساسی) ارزان تر از اجرا پس از ساخت است.

هزینه آب اصلی در شهرها به قدری کم است که بعید است بتنواند هزینه سیستم تصفیه آب خاکستری را جبران کند. از طرف دیگر، اگر فکر می کنید که یک باغ حدود 10٪ از ارزش خانه شما را تشکیل می دهد، ممکن است فکر کنید هزینه یک سیستم تصفیه برای رشد باغ (و ارزش خانه) شما در طول محدودیت های آب بسیار ارزشمند است.

کدام گزینه آب خاکستری برای مناسب شما است؟

اگر به آب اصلی دسترسی دارید، بعید است که بخواهید با بازیافت آب خاکستری خود را اذیت کنید، مگر اینکه واقعاً بخواهید کار خود را برای حفظ محیط زیست انجام دهید، یا اگر مخزن آب باران ندارید. اما اگر به آب اصلی دسترسی ندارید یا به لطف یک خانوار بزرگ، آب خاکستری زیادی تولید می کنید ، ارزش سرمایه گذاری در یک سیستم بازیافت و تصفیه آب خاکستری را دارد.

منبع: Grey Water

4.7/5 - (15 امتیاز)

8 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • باتشکرفراوان از پاسخ
  1_ مقدار وایتکس برای حدود۲هزارلیتر آب چقدر باشد که هم بو را از بین ببرد هم بتوان آب را برای آبیاری استفاده کرد؟
  ۳_سیستم هوادهی چه مبلغی است و نمونه آنرا چطور میتوان دید؟
  ممنون

  پاسخ
  • ارادتمندیم برای مخزن 2 هزار لیتری پساب خاکستری حدود نیم تا یک لیتر وایتکس اضافه کنید ترجیحا با دوز کمتر شروع کنید.
   در مورد هوادهی حدود 5.5 میلیون هزینه دیفیوزر و ساید چنل هست بدون لوله کشی
   https://twwe.ir/air-diffuser/
   البته برای اینکه پساب خاکستری به استاندارد سازمان محیط زیست برای مصارف کشاورزی و آبیاری فضای سبز برسد نیازمند سیستم کامل تصفیه هستید

   پاسخ
 • سلام وادب
  آب خاکستری را داخل حوضچه سیمانی با پوشش سرامیک جمع آوری میکنم،بعد از حدود دوهفته بوی نامطبوع میگیرد،چه اقدامی میتوانم برای رفع این مشگل انجام دهم؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود می توانید از پکیج تزریق کلر پودری یا مایع مثل آب ژاول (وایتکس) جهت گندزدایی پساب خاکستری در مخزن استفاده کنید. همچنین سیستم هوادهی شامل ساید چنل و دیفیوزر هوادهی جهت جلوگیری از تولید بو در حوضچه تعبیه کنید.

   پاسخ
 • سلام آیا امکان جداسازی آب خاکستری در ساختمان وجود دارد؟ برای چه مصارفی قابل استفاده است؟

  پاسخ
 • اکبر زاده
  آوریل 24, 2022 1:15 ب.ظ

  سلام میخواستم ببینم برای یک مجتمع مسکونی 10 میتونیم پساب خاکستری تصفیه و مجددا استفاده کنیم

  پاسخ
  • بله سلام این امکان هست که در ابتدا پساب خاکستری مجتمع را جداسازی کنید و نصب پکیج تصفیه مناسب، پساب تصفیه شده را در فلاش تانک ها، آبیاری فضای سبز و … استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید