جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

تصفیه آب (Water Treatment)

آب برای زندگی روزمره حیاتی است و به عنوان عنصری اساسی برای سلامتی، بهداشت و بهره وری جامعه ما عمل می کند.از نظر طبیعت، آب خالص شناخته شده است زیرا از اتم های هیدروژن و اکسیژن که به شدت پیوند خورده تشکیل شده است. با این حال، تأمین آب در سراسر جهان باید با چیزهای دیگر مانند مواد آلی، مواد معدنی، مواد شیمیایی و آلاینده های انسانی را تقسیم کند.

یک محلول غیر قابل نوشیدن به وجود می آورد، زیرا در میان عوامل ایجاد کننده بیماری می تواند حاوی باکتری ها و ویروس های کشنده باشد. خوشبختانه، بشر توانست روش های مختلف تصفیه آب را ایجاد کند تا بتواند منبع آب برای نوشیدن ایمن باشد. در حالی که برخی از روش ها وجود دارد که در مقیاس بزرگتر موثر نیستند، همه آنها آب تصفیه نشده را برای مصرف انسان قابل شرب می کنند.

روند تصفیه آب ممکن است تفاوت های جزئی در مکان های مختلف داشته باشد، بر اساس فن آوری تصفیه خانه و همچنین نوع آبی که باید تصفیه شود. با این وجود، اصول اساسی تصفیه یکسان هستند. بخش زیر در مورد فرآیندهای استاندارد تصفیه آب صحبت می کند.

تصفیه آب

انعقاد و لخته سازی ( Coagulation& Flocculation)

انعقاد، افزودن سولفات آلومینیوم مایع یا آلوم و یا پلیمر به آب خام یا تصفیه نشده است. مخلوط حاصل باعث انعقاد یا چسبیدن ذرات خاک موجود در آب می شود. سپس، گروه های ذرات کثیفی به یکدیگر متصل می شوند و ذرات بزرگتری به نام  فلوک (flocs) تشکیل می دهند که به راحتی از طریق فیلتراسیون یا ته نشینی از بین می روند.

ته نشینی (Sedimentation)

هنگامی که آب و لخته ها مراحل تصفیه را طی می کنند، به حوضچه های ته نشینی می روند. در اینجا، آب به آرامی حرکت می کند و باعث می شود ذرات سنگین به انتهای آن برسند. فلوکی که در قسمت پایین جمع می شود به لجن معروف است. این کار تا خشک شدن تالاب ها انجام می شود. تصفیه مستقیم شامل مرحله ته نشینی نیست و جریان با فیلتراسیون حذف می شود.

فیلتراسیون (Filtration)

در فیلتراسیون، آب از یک بستر فیلتر عبور می کند، این فیلتر برای گرفتن ذرات از آب ساخته می شود. این نوع فیلترها از شن و ماسه یا بعضاً آنتراسیت خرد شده تشکیل شده اند. فیلتراسیون ناخالصی هایی را که روی آب شناور هستند جمع می کند و اثر ضد عفونی را افزایش می دهد. فیلترها به طور مرتب با استفاده از شستشوی معکوس تمیز می شوند.

ضد عفونی (Disinfection)

قبل از ورود آب به سیستم توزیع، برای از بین بردن باکتری ها، انگل ها و ویروس های بیماری زا ضد عفونی می شود. کلر نیز استفاده می شود زیرا بسیار موثر است.

خشک کردن لجن (Sludge Drying)

جامداتی که از طریق ته نشینی و فیلتراسیون از آب جمع شده و به آب منتقل می شوند، به تالاب های خشک کننده منتقل می شوند.

فلوراسیون (Fluoridation)

فلوراسیون منابع آب جوامع را تصفیه می کند تا غلظت یونهای فلوراید آزاد را در حد مطلوب تنظیم کند و حفره های دندانی کاهش یابد. انجام فلوراسیون برای آب اجباری است تا مطابق با قانون تأمین منابع عمومی آب NSW در  سال 1957 باشد.

تنظیم pH (pH Correction)

برای تنظیم سطح pH، آهک با آب فیلتر شده ترکیب می شود. همچنین  این امر باعث تثبیت آب نرم طبیعی می شود، بنابراین می توان در سیستم توزیع آب و لوله کشی مشتریان، خوردگی را به حداقل رساند.

منبع: water treatment processes