جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

متعادلساز (Equalization)

سیستم یکسان سازی جریان با تأمین ذخیره ای که بیش از حد آب را نگه می دارد (هنگام افزایش جریان ورودی) یا تأمین آب اضافی (هنگامی که جریان ورودی تحت پارامترهای طراحی کاهش می یابد)، تغییرات دبی را کاهش می دهد. مقدار فاضلاب بسته به چرخه کار ممکن است به طور چشمگیری در طول روز در نوسان باشد، بنابراین بهتر است جریان را قبل از تغذیه آن با مراحل مختلف تصفیه برابر کنید.

یکسان سازی جریان یکی از موثرترین اقدامات مدیریتی در تصفیه خانه های فاضلاب است. شرایط جریان یکنواخت در واقع کارایی را بهبود می بخشد. تغییرات در ترکیب جریان می تواند به دلایل زیادی از جمله ماهیت چرخه ای فرآیندهای صنعتی، وقوع ناگهانی باران طوفان و تغییرات فصلی باشد. سرعت جریان می تواند در بعضی از روزها نیز صفر باشد.

متعادلساز (Equalization)

تصفیه خانه های بزرگ به طور معمول به یک مرحله متعادل سازی احتیاج دارند، حتی پیک جریان تصور شده برای در مقیاس کوچک نیز نشان دهنده مشکلات است.مخازن متعادل ساز (Equalization tank) برای محدود کردن اثرات جهش ناگهانی و غیر منتظره در بار آلودگی (بارهای ضربه ای) استفاده می شود.

این سیستم باید دارای مقداری کنترل منطقی (پنل الکتریکی و کنترل سطح) برای اتوماسیون پمپ های تغذیه کننده فاضلاب در تصفیه خانه باشد، تا سیستم تصفیه در شرایط تقریباً ثابت کار کند.

روش متعادلسازی دو نوع است

در خط (in-line) یا خط جانبی (side-line). روش خطی رایج ترین راه حل است، اما دومی بیشتر مناسب برای سیستم فاضلاب ترکیبی برای فاضلاب و طوفان است (در صورت بارندگی شدید). روش های خط جانبی به یکدست سازی کامل نمی رسند اما در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند.

عملکرد مخزن متعادلساز

مخزن های متعادل ساز باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا جریان جذب یا نشت احتمالی را در طول فرآیند جذب و کاهش دهد. مسئله مهندسی تصمیم گیری در مورد میزان بزرگ بودن یک مخزن یکنواخت سازی برای اجازه دادن به فرآیندهای تصفیه با یک جریان ثابت و متوسط ​​است.

روش اول متکی به محاسبه حجم یکسان سازی بر اساس مقدار بیش از حد ذخیره روزانه در جریان است. حجم مورد نیاز نیز با ساخت هیدروگراف از طریق نمودار ریپل (Rippl Diagram)تعیین می شود. عملکرد مخزن ذخیره مقدار بیش از حد جریان روزانه و منحرف کردن آن در زمانهایی است که ورودی کمتر از متوسط ​​جریان روزانه است.روش دوم حجم را بر اساس تغییرات بارگذاری جرم محاسبه می کند.

عملکرد مخزن متعادلساز

برای یک جریان فاضلاب خانگی کوچک یا تصفیه خانه های متوسط، حداقل حجم (V) به صورت زیر محاسبه می شود:

V = (Q16-Q24) * 16

 • 16) ساعت) مدت زمان تخلیه
 • Q16 (متر مکعب در ساعت) جریان متوسط ​​در زمان تخلیه
 • Q24 (متر مکعب در ساعت) دبی متوسط ​​روزانه

هوادهی در مخزن متعادلساز می تواند مقدار BOD را از 10 تا 20٪ کاهش دهد. برای ساده سازی تجزیه و تحلیل، فرض بر این است که کاملاً با هیچ واکنش شیمیایی یا بیولوژیکی مخلوط شده است.

برای تصفیه خانه های کوچک، که الگوی جریان روزانه آنها مشخص نیست، یک رویکرد بسیار ساده امکان پذیر است. حداقل حجم متعادلسازی از 20٪ تا 40٪ حجم روزانه به دست می آید.هرچه تصفیه خانه کوچکتر باشد، درصد بیشتری به طور معمول توصیه می شود.

واحد متعادل ساز

یک واحد متعادلساز همیشه توسط پمپ های برقی فراهم می شود. دو پمپ به طور معمول به عنوان پشتیبان و برای نگهداری نصب می شوند. پمپ ها معمولاً با جریان ثابت کنترل شده توسط یک تایمر روشن و خاموش معمولی یا با یک جریان متغیر (موتور اینورتر) که توسط یک جریان سنج نسبتاً گران کنترل می شود، کار می کنند. این سیستم باید یک کنترل منطقی داشته باشد تا تصمیم بگیرد پمپ ها روشن هستند و فاضلاب مازاد را با سرعتی که بقیه تصفیه خانه را در شرایط تقریباً ثابت نگه می دارد، اضافه کند.

قرار دادن مخزن همسان سازی جریان پس از تصفیه اولیه، کارایی و نگهداری را به حداقل می رساند و نیاز به تجهیزات حذف مواد جامد، هوادهی و کنترل بو را کاهش می دهد.پیش تصفیه ها قادر به کنترل میزان آلاینده های متغیر هستند و همچنین از پمپ ها و قطعات مکانیکی در برابر شن و مواد جامد محافظت می کنند.

میکسرها اغلب برای دستیابی به همگنی و هوادهی فاضلاب که از شرایط سپتیک جلوگیری می کند، در حوضچهه های همسان سازی و متعادلسازی نصب می شوند. در تصفیه خانه های کوچک، هواده ها و میکسرها می توانند همان سیستم ونتوری (Venturi) باشند.

بهره برداری و نگهداری (Operation & Maintenance)

 • مخازن متعادلسازی جهت بررسی پمپ ها و میکسرها و کلیه اجزای الکتریکی یا مکانیکی به تعمیر و نگهداری دوره ای نیاز دارد.
 • پرسنل تعمیر و نگهداری باید بتوانند با خیال راحت به مخزن دسترسی پیدا کنند. پرسنل ماهر از شرکت مجاز مورد نیاز است.
 • هوادهی (Aeration) و مخلوط کردن (mixing) می تواند باعث ایجاد بو شود، بنابراین باید سیستم منافذ خوبی تهیه شود.
 • بخشی از لجن چرخشی حاصل از رسوب ثانویه را می توان در بالادست به مخزن یکنواخت سازی ارسال کرد. این عمل از قبل اکسیژن رسانی خوبی پیدا کرده و بوها را کاهش می دهد.

ویژگی ها و مزایای متعادل ساز فاضلاب (Feature & Benefits)

یکسان سازی جریان روشی است که برای غلبه بر مشکلات عملیاتی و تغییرات سرعت جریان، برای بهبود عملکرد فرآیندهای پایین دست و کاهش اندازه و هزینه تأسیسات تصفیه خانه پایین دست استفاده می شود. از یکسان سازی جریان اغلب برای جلوگیری از نوسانات زیاد دبی، دما و غلظت آلاینده استفاده می شود.

در کارخانه های تصفیه فاضلاب صنعتی که فعالیت های دوره ای جریان ناپیوسته ای ایجاد می کنند، همیشه به یک واحد همسان سازی نیاز است.مخزن متعادلسازی با افزایش پیچیدگی تصفیه خانه، مزایای فزاینده ای را ایجاد می کند.

شرایط جریان ثابت و یکنواخت کارایی تصفیه خانه فاضلاب را تضمین می کند. این امر باعث کنترل بیشتر فرآیندهای مختلف تصفیه فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی و قابلیت اطمینان بیشتر می شود. با از بین بردن بیش از حد حجم اضافی تصفیه و کاهش دوره عملکرد پیک، هزینه ها کاهش می یابد.

مایع اضافی حاصل از لجن تصفیه شده یا سایر موارد به عنوان مثال شستشوی معکوس فیلتر، مواد آل ، معمولاً باید دوباره برای درمان بیشتر در مراحل اولیه قرار گیرد. مرحله یکسان سازی مکان خوبی برای اضافه کردن این لجن آب است.

سرعت جریان ثابت برای واکنش های بیولوژیکی بلکه برای دوزهای شیمیایی مانند کنتر pH ، کلرزن، مواد مغذی، حذف شیمیایی فسفر و غیره یک مزیت بزرگ است.

مزایای متعادل ساز فاضلاب

 • اندازه گیری تصفیه خانه با جریان متوسط ​​و بارگذاری؛
 • مدیریت بارهای شوک (برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده)؛
 • حفاظت از راکتور بیولوژیکی؛
 • بهترین مدیریت دوز معرف؛
 • پیش هوادهی (برای فاضلاب سپتیک شده) ؛
 • توزیع دقیق جریان در خطوط مختلف.

معایب متعادلساز

 • مصرف برق (پمپ ها)
 • تولید بو (هوادهی)
 • سرویس و نگهداری های مرتب.

بررسی اجمالی متعادلساز

 • دسته یا نوع: تصفیه صنعتی یا شهری.
 • کاربرد: تصفیه فاضلاب کوچک، متوسط​​ و بزرگ شهری.
 • اندازه: از 3 تا 40 متر مکعب در خط.
 • جریان: از 1 تا 100 متر مکعب در روز.
 • جنس مخزن: بتن (concrete)، پلی اتیلن (polyethylene)، فلزی (Steel)، پلی پروپیلن (polypropylene)،(GRP)پلاستیک تقویت شده با شیشه (glass-reinforced plastic)

منبع: Equalization Homogenization

5/5 - (13 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام خدا قوت مطالب بسیار کاربردی ارائه کردید عالی بود واقعا

  پاسخ
 • سلام مخزن متعادلساز پساب کارگاه رو چطور محاسبه کنیم روزانه در یک شیفت کاری 8 هزار لیتر تولید پساب داریم

  پاسخ
  • سلام اگر فقط یک شیفت باشد حدود 10 متر مکعب برای متعادلسازی کافیه البته برای تصفیه پساب صنعتی نیازمند سیستم تصفیه مجزا هستید و برای پیش تصفیه میتونید از سپتیک تانک بیهوازی هم استفاده کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید