جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

ضدعفونی با ازن (Ozone)

ازن یک گاز بی رنگ است که بویی شبیه بوی هوا پس از رعد و برق مهم دارد. ازن (Ozone) برای اولین بار در اواخر دهه 1800 در تصفیه آب مورد استفاده قرار گرفت و در اروپا و آسیا بیشتر از ایالات متحده استفاده می شود.

ازن یک گاز ناپایدار است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است، این گاز به راحتی به اکسیژن کاهش می یابد و در طی این انتقال یک اتم اکسیژن آزاد یا به شکل رادیکال آزاد است. رادیکال اکسیژن آزاد بسیار واکنش پذیر و طول عمر کوتاهی دارد که در شرایط عادی فقط برای چند میلی ثانیه زنده خواهد ماند. ازن در مقایسه با کلرزنی اثر ضدعفونی بیشتری در برابر باکتری ها و ویروس ها دارد. علاوه بر این، خواص اکسید کننده همچنین می تواند غلظت آهن، منگنز، گوگرد را کاهش داده و مشکلات طعم و بو را کاهش یا از بین ببرد.

ازن همچنین آهن، منگنز و گوگرد را در آب اکسید کرده و اکسیدهای فلز نامحلول یا گوگرد اصلی را تشکیل می دهد. سپس این ذرات نامحلول پس از فیلتراسیون از بین می روند. ذرات و مواد شیمیایی آلی از طریق انعقاد یا اکسیداسیون شیمیایی از بین می روند. ازن ناپایدار است و طی یک بازه زمانی از چند ثانیه تا 30 دقیقه کاهش می یابد. میزان تخریب تابعی از خصوصیات شیمیایی، pH و دمای آب است.

ازن در تصفیه آب

سیستم تصفیه گاز ازن

ازن یک گاز طبیعی در جو زمین است و یکی از قوی ترین اکسید کننده های طبیعت است. در اتمسفر فوقانی، ازن نور فرابنفش خورشید را فیلتر می کند و از زمین در برابر تشعشعات مضر محافظت می کند، اما در اینجا روی سطح، ازن در تضمین آب آشامیدنی تمیز از طریق تصفیه آب ازن (Ozone Water Treatment) نقش دارد. تصفیه آب ازن همه کاره است و می تواند هم به صورت تجاری و هم در خانه شما استفاده شود. در ادامه با تصفیه آب ازن، نحوه عملکرد آن و اینکه آیا سیستم تصفیه آب ازن برای شما مناسب است آشنا خواهید شد.

فرآیند ازن زنی (Ozonation Process)

تشکیل اکسیژن به ازن با استفاده از انرژی اتفاق می افتد. این فرایند توسط یک میدان تخلیه الکتریکی همانند مولد های ازن از نوع CD (شبیه سازی تخلیه کرونا از صاعقه)، یا توسط اشعه ماورا بنفش مانند مولد های ازن نوع UV  (شبیه سازی اشعه ماورا بنفش از خورشید) انجام می شود.

علاوه بر این روشهای تجاری، ازن نیز ممکن است از طریق واکنشهای الکترولیتی و شیمیایی ساخته شود. به طور کلی، یک سیستم ازن ژنراتور شامل عبور هوای خشک و تمیز از یک تخلیه الکتریکی ولتاژ بالا، به عنوان مثال، تخلیه کرونا (Discharge  Corona) که باعث ایجاد و غلظت ازن تقریباً یک درصد یا 10000 میلی گرم در لیتر می شود.

در تصفیه مقادیر کم پساب، در حالی ازن ساز اشعه ماورا بنفش متداول ترین است که سیستم های مقیاس بزرگ از تخلیه کرونا یا سایر روش های تولید ازن حجیم استفاده می کنند.

سپس آب خام از طریق ونتوری عبور می کند که خلا ایجاد می کند و گاز ازن را به داخل آب می کشد یا هوا از طریق آب تصفیه شده به صورت حباب در می آید. از آنجا ازن با فلزات واکنش ایجاد می کند و اکسیدهای فلز نامحلول ایجاد می کند که پس از آن فیلتراسیون لازم است.

سیستم تصفیه آب ازن

مزایای ازن

 1. ازن در محدوده وسیعی از PH تأثیر دارد و به سرعت با باکتری ها، ویروس ها و تک یاخته ها واکنش نشان می دهد و دارای خواص میکروب کشی قوی تری نسبت به کلرزنی است. دارای قدرت اکسیداسیون بسیار قوی با زمان واکنش کوتاه می باشد.
 2. در فرآیند تصفیه هیچگونه مواد شیمیایی به آب اضافه نمی کند.
 3. ازن می تواند طیف گسترده ای از مشکلات غیر آلی، آلی و میکروبیولوژیکی و مشکلات طعم و بو را از بین ببرد. عوامل میکروبیولوژیکی شامل باکتری ها، ویروس ها و تک یاخته ها (مانند Giardia و Cryptosporidium) است.

معایب ازن

 1. تجهیزات و هزینه های عملیاتی بالاتری وجود دارد و یافتن مهارت حرفه ای در تصفیه ازن و نگهداری سیستم معمولا دشوارتر است.
 2. ازن زدایی هیچ باقیمانده میکروب کش یا ضدعفونی برای مهار یا جلوگیری از رشد مجدد فراهم نمی کند.
 3. محصولات جانبی ازن سازی هنوز در حال ارزیابی هستند و این احتمال وجود دارد که برخی محصولات فرعی سرطان زا باشند. اینها ممکن است شامل محصولات جانبی بروم دار، آلدهیدها، کتون ها و اسیدهای کربوکسیلیک باشد. این یکی از دلایلی است که سیستم پس از فیلتراسیون ممکن است شامل یک فیلتر کربن فعال باشد.
 4. سیستم ممکن است برای جلوگیری از تشکیل مقیاس کربنات به پیش تصفیه برای کاهش سختی یا اضافی پلی فسفات نیاز داشته باشد.
 5. ازن در مقایسه با کلر در آب حلالیت کمی دارد و بنابراین تکنیک های خاص اختلاط لازم است.
 6. خطرات احتمالی آتش سوزی و مسمومیت های مرتبط با تولید ازن وجود دارد.

تصفیه آب ازن چیست؟

تصفیه آب ازن یک روش تصفیه آب است که آلاینده ها را از طریق قدرت اکسیداسیون ازن کاهش می دهد. ازون یک اکسیدان است، به این معنی که با مواد دیگر واکنش می دهد و الکترون های آنها را می پذیرد. به عنوان مثال، هنگامی که آهن اکسید می شود، تبدیل به زنگ می شود. تصفیه آب اوزون با ایجاد و تولید ازن در یک دستگاه مولد ازن ژنراتور(Ozone Generator) آغاز می شود. سپس ازن به آب تزریق می شود و بلافاصله شروع به اکسید شدن و از بین بردن آلاینده ها مانند باکتری ها، ویروس ها و فلزات می کند.

تصفیه آب ازن برای چه مواردی استفاده می شود؟

تصفیه آب ازن در سیستم های تصفیه آب تجاری (commercial)، صنعتی (industrial) و شهری (municipal) و همچنین در سیستم های خانگی استفاده می شود. شرکت های بزرگ نوشیدنی (beverage) به فناوری تصفیه آب ازن متکی هستند و اغلب برای ضد عفونی کردن آب بطری استفاده می شود. ازن همچنین توسط شهرها برای تصفیه و ضد عفونی کردن منابع آب شهری استفاده می شود. در نهایت، یک سیستم تصفیه آب ازن می تواند برای خانه شما خریداری شود. خواص ضد عفونی کننده آنها برای صاحبان چاه که نگران وجود باکتری ها و ویروس ها در آب خود هستند و ممکن است توسط مردم در منبع آب شهری به عنوان یک خط دفاعی اضافی در برابر آلاینده ها استفاده شود، جذاب است. همچنین، تصفیه آب ازن یک روش موثر برای ضدعفونی دستگاه های یخ بهداشتی است. به عنوان مثال، سیستم بهداشتی اکسید ازن می تواند هوا، آب و سطوح داخل دستگاه یخ را ضد عفونی می کند و یخ تمیز و بدون بو تولید می کند.

ازن ژنراتور ده گرمی

مقایسه ضدعفونی ازن و کلر زنی

کلرزنی (Chlorination) یک فرآیند شیمیایی سنتی برای تصفیه آب برای چندین دهه بوده است، اما تصفیه آب ازن (Ozone) در حال افزایش محبوبیت است. ازن و کلر اغلب با هم مقایسه می شوند، زیرا هر دو دارای خواص ضد عفونی کننده قوی هستند، اما از نظر سرعت، حضور شیمیایی و اثربخشی کلی متفاوت هستند. سیستم های تصفیه آب ازن تقریباً سه برابر سریعتر از کلرزنی آب را ضد عفونی می کنند و برای مؤثر بودن به زمان تماس کوتاه تری با آب نیاز دارند. در سیستم ازن ژنراتور، ضدعفونی در نقطه تماس بین ازن و آب انجام می شود. در حالی که کلر در آب باقی می ماند و روند ضد عفونی را برای مدتی ادامه می دهد. به همین دلیل است که ممکن است گاهی اوقات بوی کلر را در آب لوله کشی خود استشمام کنید. مقدار باقی مانده برای مصرف مضر نیست، اما بوی نامطبوع و شیمیایی دارد. هنگام استفاده از سیستم تصفیه آب ازن، زمانی که آب آماده نوشیدن است، ازنی در آب باقی نمی ماند.

در حال حاضر، کلرزنی ارزانتر از دستگاه تصفیه آب تولید کننده گاز ازن است، اما با پیشرفت تکنولوژی، تصفیه آب ازن مقرون به صرفه تر می شود و بسیاری از تصفیه خانه ها به فکر حرکت به سمت ازن هستند. به علاوه، در مورد ازن هیچ نگرانی در مورد محصولات جانبی شیمیایی مانند کلروفرم ها و هالومتان ها وجود ندارد، همانطور که هنگام استفاده از کلر وجود دارد. در نهایت، انگل‌های خاصی مانند کریپتوسپوریدیوم و ژیاردیا به کلر مقاوم هستند اما در برابر ازن مقاوم هستند و می‌توانند به سرعت در سیستم تصفیه آب ازن از بین بروند.

 

آیا آب ازن دار برای نوشیدن بی خطر است؟

بله، آب ازن دار برای نوشیدن بی خطر است. اکسیداسیون یک فرآیند طبیعی است که نیاز به مواد شیمیایی را از بین می برد. سیستم های تصفیه آب ازن هیچ محصول جانبی شیمیایی تولید می کنند و فقط آب تصفیه شده تولید می کنند. با این حال، توصیه می شود حداقل 30 دقیقه پس از تصفیه برای نوشیدن آب صبر کنید، بنابراین هر ازن باقیمانده فرصت دارد تا دوباره به اکسیژن تبدیل شود.

آیا به سیستم تصفیه آب ازن نیاز دارید؟

اگر آب چاه استفاده می کنید و نگران مواد معدنی مزاحم مانند آهن و منگنز یا وجود باکتری، ویروس یا انگل هستید، ممکن است به سیستم تصفیه آب ازن و دستگاه ازن ژنراتور نیاز داشته باشید. اگر آب لوله کشی شهری استفاده می کنید، آب شما قبلاً قبل از رسیدن به خانه شما ضدعفونی شده است، اما سیستم تصفیه آب ازن می‌تواند در صورت بروز بلایای طبیعی یا اگر توصیه‌ای برای آب جوش داده شود، محافظت بیشتری ایجاد می‌کند.

اگر سؤال دیگری در مورد تصفیه آب ازن جهت استعلام قیمت دستگاه ازن ژنراتور و یا چگونگی بهبود کیفیت آب خود دارید، لطفاً با مهندسین آب و فاضلاب تهران در شرکت رابین سبز آبان (رابین کو) تماس بگیرید.

 

منبع: https://water-research.net/index.php/ozonation

4.8/5 - (17 امتیاز)

6 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام آیا دستگاه تولید کننده گاز ازن هم تولید می کنید؟ برای مرغداری نیاز داشتیم

  پاسخ
 • سلام مطالب کاربردی خیلی جالبی دارید واقعا

  پاسخ
 • سلام از گاز ازن به جای کلر زنی آب میتونیم استفاده کنیم

  پاسخ
  • سلام به طور کلی هر کدام مزایا و معایب خود را دارند گازن ازن باید در محل تولید شود و قدرت ضدعفونی بالاتری دارد ولی ماندگاری در آب ندارد. محلول کلر قدرت گندزدایی کمتر ولی ماندگاری بالایی در آب دارد که موجب از بین بردن آلودگی های اضافه شده به آب می شود. در مجموع اگر از هر دو دستگاه ازن ژنراتور و پکیج تزریق کلر استفاده شود عالیه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید