جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

تصفیه آب خانگی

اگر از آب آشامیدنی شهری استفاده می کنید، به احتمال زیاد از استانداردهای ایمنی ملی برخوردار است. برای محافظت از سلامتی نیازی به تصفیه در منزل نیست. صاحبان خانه که از یک منبع خصوصی تأمین آب استفاده می کنند وظیفه نظارت بر کیفیت تأمین آب آشامیدنی خود را بر عهده دارند. دستگاه های تصفیه آب می توانند با کاهش خطرات بهداشتی مانند باکتری ها، آلاینده های شیمیایی و سایر مواد سمی، کیفیت آب را بهبود بخشند و یا به رفع مشکلات آزار دهنده مانند بو یا سختی کمک کنند.

قبل از در نظر گرفتن هرگونه دستگاه تصفیه، باید از کیفیت تأمین آب خود اطلاع داشته باشید. مشکلات بو و سختی را بعضی اوقات با مشاهده ساده می توان تشخیص داد. تشخیص باکتری ها، مواد بالقوه سمی و سایر آلاینده ها معمولاً به آزمایش های آزمایشگاهی نیاز دارد. اگر هر كیفیت نامطلوبی در آب شناسایی شود، می توان با ترمیم یا تعویض سیستم آب موجود یا تصفیه تأمین آب خانگی، مشكل را برطرف كرد.

مکان یابی منبع تغذیه سالم معمولاً بهترین راه حل برای مقابله با خطرات سلامتی است. هنگامی که آب آلوده به طور مداوم تهدیدی برای سلامتی است یا آب را غیرقابل استفاده می کند، گزینه های زیر را در نظر بگیرید: اصلاح خطاهای ساخت چاه، از بین بردن منابع آلودگی، نصب یک چاه خصوصی جدید، اتصال به یک منبع آب عمومی یا ایجاد سیستم آب عمومی پس از بررسی همه گزینه ها، یک سیستم تصفیه آب خانگی ممکن است اقتصادی ترین انتخاب باشد. مطمئن باشید سیستمی که انتخاب کرده اید دارای نشان بنیاد ملی بهداشت (NSF) باشد.

تصفیه آب خانگی

قبل از خرید یک سیستم، باید بدانید که سیستم های مختلف چگونه کار می کنند، چه مشکلاتی را برطرف می کنند و چه تعمیر و نگهداری مورد نیاز را انجام می دهند. اگر بیش از یک مشکل وجود داشته باشد، تصفیه آب می تواند پیچیده شود. خرید آب برای آشامیدن و آشپزی ممکن است مقرون به صرفه تر از داشتن و نگهداری تجهیزات باشد.

اگرچه مقررات و استانداردهایEPA   برای آب آشامیدنی عمومی تنظیم می شود، بسیاری از آنها در یک واحد تصفیه آب خانگی نیز استفاده می گردد:

 • آلودگی های خاص را از بین ببرید.
 • اقدامات احتیاطی اضافی را انجام دهید.
 • طعم آب آشامیدنی را بهبود ببخشید.

سیستم های تصفیه آب خانگی در دو بخش استفاده می شود:

محل یا نقطه استفاده و نقطه ورود از بیرون. سیستم های نقطه ورود (Point-of-entry) به طور معمول بعد از کنتور آب نصب می شوند و بیشتر آب ورودی به محل سکونت را تصفیه می کنند.

سیستم های نقطه استفاده (Point-of-use) به سیستم هایی گفته می شود که به صورت ناپیوسته آب را تصفیه و به شیر می رسانند، مانند آشپزخانه یا سینک ظرفشویی یا شیر کمکی که در کنار شیر نصب شده است.

سیستم های تصفیه آب معمولاً از یک یا ترکیبی از این پنج دسته اساسی استفاده می کنند:

 • روش های ضد عفونی (کلرزنی، اشعه ماورا بنفش و غیره).
 • فیلتراسیون از جمله فیلترهای کربن فعال.
 • سیستم تقطیر.
 • تبادل یونی (سختی گیر آب).
 • اسمز معکوس ().

 

متداول ترین انواع سیستم های تصفیه آب خانگی شامل موارد زیر است:

ضد عفونی:

یک فرآیند فیزیکی یا شیمیایی در ضد عفونی (Disinfection) اتفاق می افتد که در آن میکروارگانیسم های بیماریزا غیرفعال شده یا از بین می روند. نمونه هایی از ضد عفونی کننده های شیمیایی کلر، دی اکسید کلر و ازن هستند. نمونه هایی از ضد عفونی کننده های فیزیکی شامل اشعه ماورا بنفش (UV)، تابش الکترونی و گرما است.

سیستم های فیلتراسیون:

فیلتر آب ابزاری است که با استفاده از یک مانع فیزیکی، شیمیایی و یا فرآیند بیولوژیکی ناخالصی های موجود در آب را از بین می برد.

سیستم های تقطیر:

تقطیر (Distillation) فرآیندی است که در آن آب دارای ناخالصی جوشانده شده و بخار آن در ظرف جداگانه ای جمع شده و تغلیظ می شود و بسیاری از آلاینده های جامد را پشت سر می گذارد.

سختیگیری آب:

نرم کننده یا سختیگیر آب (Softener) وسیله ای است که سختی آب را کاهش می دهد. یک سختی گیر آب معمولاً از یون های سدیم یا پتاسیم برای جایگزینی یون های کلسیم و منیزیم استفاده می کند، یون هایی که “سختی (hardness)” ایجاد می کنند.

اسمز معکوس:

سیستم اسمز معکوس (Reverse osmosis) آب ناخالص را از طریق یک غشای نیمه تراوا تحت فشار قرار داده و عبور می دهد و بسیاری از ناخالصی ها را پاک می کند (تقریباً 90 درصد فاقد آلاینده های معدنی و بیولوژیکی). کیفیت غشا و فشار آب به تعیین میزان موثر بودن آب از آلودگی ها کمک می کند.

منابع :

 extension.missouri.edu

https://www.cdc.gov

5/5 - (7 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام دستگاه تصفیه آب هفت مرحله ای خوبه یا هشت مرحله ای؟

  پاسخ
  • سلام دستگاه تصفیه آب خانگی شامل فیلتر های الیافی ، کربن پودری و کربن بلاک در پیش تصفیه هستند و سپس ممبران غشایی اسمز معکوس جهت تصفیه اصلی دستگاه می باشد. فیلتر های پست کربن، مینرال یا معدنی و قلیایی یا آلکالین نیز در ادامه استفاده می شود. لذا فیلتر هشتم تنها به منظور افزایش عمر فیلتر اصلی دستگاه استفاده می شود.

   پاسخ
 • سختی آب چقدر باشه نیاز به تصفیه داریم

  پاسخ
  • معمولا سختی آب کمتر 100 میلیگرم در لیتر باشه مناسب شرب هست در غیر اینصورت اگه بالاتر از 250 باشه باید از سختی گیر رزینی و یا دستگاه تصفیه آب RO استفاده کنید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید