989363976949+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

روش تصفیه رآکتور ناپیوسته متوالی(Sequencing Batch Reactor)یک سیستم جمع و جور است که برای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری استفاده می شود.

از این روش برای دستیابی به چندین فرآیند بیولوژیکی، از جمله تصفیه هوازی و بی اکسیژن (انوکسیک)، توسط یک فرآیند لجن فعال (Activated Sludge) پر و خالی در یک مخزن واحد استفاده می گردد.

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

هر راکتور SBR عملکرد مخزن هوادهی و یک زلال کننده ثانویه را در یک راکتور ترکیب می کند. ساخت سازه های جداگانه ضروری نیست و بنابراین تصفیه خانه فاضلاب SBR به فضای کمتری نیاز دارد. مشخصه فرآیند SBR ترکیبی از دو عملکرد فرایند فعال سازی و شفاف سازی در یک مخزن واکنش است. کاربردهای ای سیستم عمدتاً برای 100 تا  30000 نفر هستند، اما همچنین سیستم هایی تا 400000 نفر را نیز پیاده سازی می شود.

 SBR ممکن است برای حذف آلاینده ها از جملهCOD ،BOD ، آمونیاک، نیترات و فسفر استفاده شود. پس از اتمام چرخه ها، پساب تصفیه شده می تواند مستقیماً به محیط یا فاضلاب تخلیه شود. عملکرد فرآیند SBR به دلیل ابزار دقیق و کنترلهایی که در سیستم وجود دارد، ساده شده است. هر فرآیند بیولوژیکی و رسوبی کنترل می شود و می توان از راه دور اطمینان از کارایی موثر در هر چرخه را کنترل کرد.

عملکرد SBR

این فناوری توسط یک راکتور مشخص می شود که در آن تمام مراحل فرآیندی مورد نیاز برای تصفیه بیولوژیکی انجام می شود. بر خلاف اصل جریان مداوم متعارف، مراحل فردی فرایند به طور همزمان در امتداد یک محور فضایی انجام نمی شوند ، بلکه به طور متوالی در امتداد یک محور زمان انجام می شوند.به طور کلی شامل چهار بخش پرشدن، هوادهی، ته نشینی و تخلیه می باشد که به شرح ذیل انجام می شود:

 

مرحله 1

راکتور با لجن فعال و فاضلاب تصفیه شده با حداقل سطح آب عملیاتی پر می شود (مقدار باقیمانده از آخرین فرآیند تصفیه). حذف آب زلال از آخرین چرخه تصفیه به پایان رسیده است.

راکتور با لجن فعال و فاضلاب تصفیه شده

مرحله 2

راکتور با حداکثر سطح آب عملیاتی از فاضلاب ورودی (به طور مداوم یا مرحله ای) پر می شود. در طی این مرحله فرآیند، محتویات مخزن به صورت بی هوازی، بی اکسیژن و هوازی تصفیه می شوند.

راکتور با حداکثر سطح آب عملیاتی از فاضلاب ورودی

مرحله 3

با پر شدن راکتور، ورودی فاضلاب متوقف می شود. در همان زمان ، مرحله پس از شفاف سازی با تناوب فرآیندهای اختلاط و هوادهی آغاز می شود.

فرآیندهای اختلاط و هوادهی

مرحله 4

سیستم همزن و تهویه خاموش است. ته نشینی لجن فعال در شرایط ایده آل  بدون ورود همزمان فاضلاب صورت می گیرد.

لجن فعال در شرایط ایده آل

مرحله 5

به محض اتمام فرآیند رسوب، آب زلال از راکتور تا حداقل سطح آب عملیاتی (دفع) می شود.

حداقل سطح آب عملیاتی

مرحله 6

ورودی فاضلاب دوباره آزاد می شود تا روند پر شدن بعدی شروع شود.

ورودی فاضلاب

فناوری SBR یک راه حل مقرون به صرفه، آسان برای تصفیه فاضلاب را ارائه می دهد که از نظر مکانیکی ساده، انعطاف پذیر و جمع و جور است. این سیستم قادر به تصفیه پساب های مختلف از جمله فاضلاب های شهری، شیرابه محل دفن زباله، پساب های صنعتی است. این فرآیند منجر به طراحی بسیار فشرده و در نتیجه به حداقل رساندن هزینه های سرمایه گذاری می شود. به دلیل هندسه انعطاف پذیر تصفیه خانه های فاضلاب SBR (مخزن سیستم با سطح پایه گرد، مربع یا مستطیل)، حتی در شرایط سخت نصب (مناطق توریستی، امکانات تفریحی، ساختمانهای بلند و غیره) به راحتی قابل اجرا هستند.

راکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به منظور سفارش پکیج تصفیه فاضلاب و استعلام قیمت سیستم درخواستی با مهندسین آب و فاضلاب تهران (رابین کو) تماس بگیرید.

منبع:

https://biogest.de/en/sbr-wastewater-treatment-plant/

https://www.bioprocessh2o.com/biocyclesbr

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید