جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

 

صفحات بیولوژیکی چرخان (RBC)

تماس دهنده های بیولوژیکی چرخشی (Rotating Biological contractor) یکی از انواع سیستم های تصفیه فاضلاب است. سیستم تصفیه  RBCمی تواند به گونه ای طراحی شود که سطح تصفیه ثانویه یا پیشرفته را ارائه دهد. مشخصات BOD پساب برای تصفیه ثانویه در فرآیند لجن فعال با عملکرد خوبی قابل مقایسه است. در صورت نیاز به پساب نیترات دار، می توان از RBC برای تهیه ترکیبی برای BOD و نیتروژن آمونیاک یا نیتریفیکاسیون (Nitrification) جداگانه از پساب ثانویه استفاده کرد.

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC معمولاً از تعدادی واحد که بصورت سری کار می کنند تشکیل شده است. تعداد مرحله بستگی به هدف تصفیه دارد که با دو تا چهار مرحله حذف BOD و شش مرحله یا بیشتر برای نیتریفیکاسیون انجام می شود.

مراحل را می توان با استفاده از بافل در یک مخزن یا با استفاده از مخازن جداگانه به صورت سری انجام داد. تأمین کنندگان تجهیزات RBC در طراحی دیسک (disc)، شفت (shaft) و پشتیبانی بسته بندی و طرح های پیکربندی در آنجا متفاوت هستند.

عناصر اصلی طراحی سیستم RBC شافت، مواد دیسک و پیکربندی، سیستم محرک (drive)، محفظه ها و مخازن ته نشینی (settling) هستند.

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

فرآیند RBC ممکن است در جایی استفاده شود که فاضلاب برای تصفیه بیولوژیکی مناسب باشد. این فرآیند می تواند در بسیاری از حالت ها برای دستیابی به درجات مختلف کاهش تقاضای اکسیژن کربن و  یا نیتروژن استفاده شود. کار این فرآیند ساده تر از لجن فعال  است زیرا برگشت فاضلاب یا لجن مورد نیاز نیست. باید توجه ویژه ای به بازگشت ماده لجن اضافی از فرآیند هضم لجن به RBC ها داشت.

انتخاب فرآیند تصفیه فاضلاب:

انتخاب حالت فرآیندی که بیشترین کاربرد را داشته باشد، تحت تأثیر درجه و قوام تصفیه مورد نیاز، نوع پسماندهای مورد تصفیه، محدودیت های سایت و سرمایه و هزینه های عملیاتی تحت تأثیر قرار می گیرد.

طراحی فرآیند تأسیسات تصفیه آر بی سی  (RBC)شامل تعیین دقیق میزان نفوذ، تخلیه نشت و بارهای جریان رودخانه، اندازه گیری مناسب رسانه یا مدیا (media)، مرحله بندی و انتخاب تجهیزات برای برآوردن نیازهای پساب، نیازهای هوا و انتخاب طرح کلی تصفیه خانه است که برای انعطاف پذیری در عملیات و نگهداری صورت می گیرد.

مزایای فناوری RBC

از مزایای فناوری RBC می توان به مدت زمان تماس بیشتر (8 تا 10 برابر بیشتر از فیلترهای چکنده (trickling filters))، سطح بالاتر تصفیه نسبت به فیلترهای چکنده با سرعت بالا و حساسیت کمتر به تغییر در بارگذاری هیدرولیکی یا آلی نسبت به حالت فرآیند لجن فعال متعارف (Conventional Activated Sludge) اشاره کرد.

در تمام سیستم های تصفیهRBC ، عوامل اصلی کنترل کننده عملکرد تصفیه عبارتند از:

  • نرخ بارگذاری آلی و هیدرولیکی (Organic and hydraulic loading rates)
  • مشخصات فاضلاب ورودی (Influent wastewater characteristics)
  • دمای فاضلاب (Wastewater temperature)
  • کنترل بیوفیلم (Biofilm control)
  • سطح اکسیژن محلول (Dissolved oxygen level)
  • انعطاف پذیری در بهره برداری (Flexibility in operation)

 

ساخت سامانه RBC

ساخت یک سامانه RBC شامل یک سری دیسک های پلاستیکی است، مدیاهای نصب شده بر روی شافت چرخنده که در یک مخزن قرار دارد. پلاستیک هایی که معمولاً برای تصفیه استفاده می شوند، پلی اتیلن (polythene)، پی وی سی (PVC) و پلی استایرن (polystyrene) منبسط شده هستند.

شافت با جریان فاضلاب همسطح است به طوری که دیسک ها در زاویه عمود بر جریان می چرخند و چندین روتور معمولاً برای تشکیل یک قطار تصفیه ترکیب می شوند. حدود 40٪ از سطح دیسک در فاضلاب غوطه ور است.

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

رشد بیولوژیکی چسبیده (attached) به دیسک ها، مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب می کند. هوادهی توسط عمل چرخشی تأمین می شود که پس از تماس با فاضلاب، محیط را در معرض هوا قرار می دهد و هضم ترکیبات آلی لازم برای حذف را تسهیل می کند. درجه تصفیه فاضلاب به میزان سطح مدیا و کیفیت و حجم فاضلاب ورودی مربوط می شود.

فرآیند تصفیه فاضلاب RBC

فرایند RBC چه در تأسیسات کوچک و چه بزرگ استفاده شود باید طوری طراحی شود که حداقل 85٪ BOD را از فاضلاب خانگی حذف کند. این فرآیند همچنین می تواند برای حذف نیتروژن آمونیاکNH3-N)) طراحی شود.

علاوه بر این، فرآیند RBC می تواند پساب ها را تصفیه و فاضلاب فرآوری شده از گاوداری ها (dairies)، نانوایی ها (bakeries)، فرآوری غذایی (food processors)، کارخانه های تولید کاغذ (pulp and paper mills) و سایر تخلیه های صنعتی (industrial discharges) قابل تجزیه بیولوژیک (biodegradable) را پردازش و تصفیه کند.

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به منظور سفارش پکیج تصفیه فاضلاب و استعلام قیمت سیستم درخواستی با مهندسین آب و فاضلاب تهران (رابین کو) تماس بگیرید.

منابع:

https://www.aesarabia.com/rotating-biological-contactor/

https://www.climate-policy-watcher.org/wastewater-treatment/rotating-biological-contactor-rbc.html

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید