جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

دستگاه تصفیه آب RO کارخانه شیر پاستوریزه لبن کوهسار بافت کرمان

  • خانه
  • پروژه ها
  • دستگاه تصفیه آب RO کارخانه شیر پاستوریزه لبن کوهسار بافت کرمان

دستگاه تصفیه آب RO کارخانه شیر پاستوریزه لبن کوهسار بافت کرمان

بر اساس مقدار آب مورد نیاز در خط تولید بطری های آب آشامیدنی بسته بندی شده (Bottled drinking Waters) در شرکت شیر پاستوریزه لبن کوهسار واقع در شهرستان بافت استان کرمان، یک دستگاه به ظرفیت تولید 50 متر مکعب در شبانه روز به روش اسمزمعکوس (RO) طراحی و ساخته شد. همچنین به منظور ضدعفونی آب خروجی، یک دستگاه لامپ فرابنفش (UV) نصب و راه اندازی گردید.

مشخصات کلی دستگاه تصفیه آب معدنی:

  • ظرفیت دستگاه: 50 متر مکعب در شبانه روز (50 m3/day)
  • نوع آب ورودی: آب چاه (Well Water)
  • کیفیت آب ورودی: TDS<200 mg/lit
  • روش تصفیه: فرآیند اسمزمعکوس (RO) و ضدعفونی (UV)
  • کیفیت آب تصفیه شده: TDS<20 mg/lit
  • سایر موارد: سیستم پیش تصفیه فیلتراسیون تلفیقی (Filtration)
  • استانداردها: سازمان غذا و دارو به شماره 2441، 6694 و 1053
پروژه ro لبن کوهسار بافت کرمان
پروژه ro لبن کوهسار بافت کرمان

شرح فرآیند (Process description)

روش تصفیه آب چاه در طرح حاضر شامل پیش تصفیه فیلتراسیون تلفیقی (Filtration)، تصفیه اصلی ممبران به روش اسمزمعکوس (Reverse Osmosis) و ضدعفونی پرتو فرابنفش (UV) جهت حذف کلیه مواد معلق و محلول موجود در آب به همراه سایر آلودگی ها در نظر گرفته شده است. دستگاه تصفیه آب در این پروژه شامل واحد های پمپاژ اولیه، فیلتر شنی، فیلتر کربنی، فیلتر میکرونی، پمپاژ فشار بالا، ممبران، پرشر وسل، پمپ تزریق آنتی اسکالانت، سیستم شستشوی CIP، گیج فشار، روتامتر، TDS متر، پرشر سوئیچ، سیستم UV، تابلو برق، لوله کشی و شاسی استنلس استیل می باشد.

1-  پمپ ورودی  (Feed Pump) : 

آب چاه توسط پمپ مربوطه به مخزن ذخیره آب خام ورودی دستگاه هدایت می شود. سپس جهت انتقال به واحد فیلتراسیون دستگاه تصفیه آب از یک دستگاه پمپ سانتریفیوژ  استفاده می گردد.

2-  فیلتر شنی (Sand Filter)

جهت حذف کلیه ذرات معلق و گل لای موجود در آب و همچنین کاهش کدورت ورودی یک واحد فیلتر شنی به همراه مدیای سیلیس دانه بندی شده و شیر بکواش نیمه اتوماتیک در نظر گرفته می شود.

3-  فیلتر کربنی  (Carbon Filter):

همچنین کربن فعال جهت حذف کلر آزاد موجود در آب و سایر پارامتر ها از جمله رنگ،  بو، مزه، کدورت و … مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر کربن مشایه فیلتر شنی است که دارای مدیای کربن فعال می باشد.  

4-  کارتریج فیلتر (Cartridge Filter):

آخرین مرحله فیلتراسیون در برابر ورود ذرات معلق میکرونی به ممبران، فیلترهای میکرونی است. فیلترهای میکرونی پلی پروپیلن از نوع جامبو با قابلیت جداسازی مواد معلق تا 5 میکرون می باشد.

5-  تزریق آنتی اسکالانت ( (Anti Scalant: 

جهت افزودن مواد آنتی اسکالانت به عنوان ماده ضد رسوب در ممبران های اصلی دستگاه اسمز معکوس از پمپ تزریق دیافراگمی استفاده می شود. این واحد شامل مخزن مجزای مواد شیمیایی آنتی اسکالانت می باشد.

6- شست و شوی ممبران(CIP): 

به طور کلی گرفتگی غشاء در اکثر سیستم‌های RO (اسمز معکوس)، یک پدیده طبیعی است که با شستشوی سیستم در دوره های  مختلف (شستشوی ادواری)، اکثر گرفتگی‌ها قابل تمیز شدن از سطح غشاء می‌باشند. زمان تمیز کردن به علت رسوب گذاری در سیستم های مختلف RO متفاوت است.

7- غشاء نیمه تروا  :(Membrane)   

ممبران از سه لایه پلی استر، لایه پلی سولفون و لایه پلی آمید تشکیل شده است. زمانیکه آب از میان لایه ها عبور می کند بخشی از آب به صورت تقریباً خالص از روزنه ها عبور کرده (آب محصول-Permeate) و 99% ناخالصی ها و املاح – شامل ذرات بزرگتر از 0.1 نانو متر و  تمامی مولکولهای آلی و غیر آلی –  به همراه آب  باقی مانده دور ریز (rejection) از ممبرین خارج می شوند.

8- پمپ فشار قوی  ((High pressure pump: 

به منظور پمپاژ آب به ممبران با فشار بالاتر از  فشار اسمزی از پمپ فشار قوی استفاده می شود. دبی مورد نیاز پمپ تابعی از ظرفیت طراحی و راندمان (Recovery) تصفیه ممبران می باشد و  همچنین فشار آن تا حد زیادی به غلظت کل مواد جامد محلول در آب (TDS) وابسته است . بدلیل پیچیدگی محاسبات  طراحی از نرم افزار تخصصی ROSA  استفاده می شود.

9- محفظه تحت فشار (Pressure Vessel): 

محفظه ای است که ممبرین در آن قرار گرفته و حداقل یک ورودی (آب ورودی) و دو خروجی (محصول و دور ریز) داشته برحسب قطر، طول و جنس و حداکثر فشار قابل تحمل رده بندی می گردد . از جنس استنلس استیل و یا فایبرگلاس ساخته می شود تا ضمن توانایی تحمل فشار بالا در برابرخوردگی نیز مقاوم باشد.  

 

فیلتر پیش تصفیه RO

10- ضدعفونی (Disinfection) : 

یکی از پیشرفته ترین روشهای ضد عفونی آب با پرتو فرابنفش UV است که هیچ نوع آسیبی به آب و محیط زیست وارد نمی کند. جریان آب خروجی دستگاه با عبور از محفظه در تماس با لامپ فرابنفش باعث حذف کلیه عوامل بیماری زای باقیمانده می شود.

11- ابزارهای اندازه گیری (Instrumentation) : 

به منظور بررسی صحت عملکرد سیستم RO در بخش های متفاوت نصب می گردد . علاوه بر تجهیزات اشاره شده ، پارامترهای دیگری هم روی سیستم RO قابل نصب است که تحت نام پارامترهای اختیاری مورد اشاره قرار گرفته است.

هلدینگ صنایع رابین کو به کمک جمعی از مهندسین آب و فاضلاب تهران آماده همکاری در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت، تامین تجهیزات، نصب، راه اندازی و بهره برداری انواع سیستم های تصفیه آب شهری، صنعتی و … با شرکت ها، کارخانجات، بیمارستان ها، کارگاه ها و … می باشد.

پمپ فشار قوی طبقاتی CIP
تابلو برق ابزار دقیق RO
تابلو برق ابزار دقیق RO
دستگاه تصفیه آب RO
دستگاه تصفیه آب آشامیدنی بسته بندی
دستگاه تصفیه آب آشامیدنی بسته بندی

طراحی RO به ظرفیت 50 m3/day توسط نرم افزار Rosa

System Design Ro
خروجی طراحی Rosa

لینک دانلود رایگان نرم افزار Rosa

5/5 - (19 امتیاز)

4 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید