جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

لجن فعال با بستر ثابت (IFAS)

لجن فعال با بستر ثابت (IFAS)

لجن فعال با بستر ثابت (Integrated Fixed Film Activated Sludge) فناوری جدیدی را در یک راکتور لجن فعال متعارف (Conventional Activated Sludge) با سیستم های بیوفیلم ترکیب می کند.

در یک سیستم IFAS ، از مدیا های مصنوعی در مخزن لجن فعال به عنوان منطقه رشد برای زیست توده اضافی استفاده می شود. این ترکیب در مقایسه با فرآیندهای معمولی لجن فعال ، غلظت زیست توده و سن لجن بسیار بالاتر را امکان پذیر می کند.

لجن فعال با بستر ثابت (IFAS)

لجن فعال فیلم ثابت یکپارچه (IFAS)هر سیستم رشد معلقی را توصیف می کند که دارای یک محیط رشد متصل شده در داخل راکتور رشد معلق است و  حامل های بیوفیلم به طور کلی در “مدیا ثابت” از جنس پلی پروپیلن (PP)، پلی اتیلن (PE) یا پلی ونیل کلراید (PVC) تقسیم می شوند.

این روش که در تصفیه خانه های فاضلاب بسیار پیشرفته استفاده می شود، می تواند به عنوان یک ارتقاء برای تأسیسات موجود مورد استفاده قرار گیرد و یا می تواند به تازگی ساخته شود. این طرح به دانش متخصص نیاز دارد و سیستم باید توسط کارگران ماهر بهره برداری شود.

زیست توده جامد (solid biomass) همچنین به بهبود مقاومت سیستم در برابر بارهای شوک آلی یا هیدرولیکی کمک می کند. فناوری IFAS برای مدرن سازی سیستم های موجود، افزایش ظرفیت تصفیه، بهبود کیفیت فاضلاب و کاهش نیاز فضای تصفیه خانه جدید با بهینه سازی حجم مخزن هوادهی، در تصفیه خانه های فاضلاب شهری و صنعتی ادغام شده است. با فرآیند لجن فعال با بستر ثابت رشد چسبیده (IFAS)، بدون کارهای ساخت و ساز جدید می توان تا 100 درصد افزایش ظرفیت تصفیه خانه را به دست آورد.

لجن فعال با بستر ثابت

 

مزایای  IFAS

  • زیست توده ثابت ترکیبی از مناطق هوازی، بی هوازی و بی اکسیژن است و باعث افزایش زمان ماند لجن می شود و همجنین افزایش نیتریفیکاسیون بهتر در مقایسه با سیستم های رشد معلق ساده می شود.
  • نیتریفیکاسیون سیستم نیز سریعتر بازیابی می شود زیرا توده بزرگی از نیترات سازها در فیلم ثابت حفظ می شوند.
  • در مطالعات اخیر اشاره شده است که هنگام اجرای به روزرسانی هایIFAS ، شاخص حجم لجن (SVI) بهبود می یابد و تغییرات کمتری دارد.
  • تولید لجن را کاهش داده و ثبات فرآیند بهبود یافته را ایجاد می کند.
  • برای نصب های جدید، سیستم های IFAS معمولاً به حجم کمتری نیاز دارند و بنابراین هزینه سرمایه کمتری نسبت به یک سیستم لجن فعال متعارف دارند.
  • سیستم های IFAS نسبت به CAS هزینه های عملیاتی اضافی یا کارکنان عملیاتی کمتری نیاز دارند. با این حال، نیاز به اکسیژن رسانی همچنان وجود دارد.

معایب IFAS

  • نیازهای زیادی به انرژی (به عنوان مثال برای هوادهی) دارد.
  • قطعات یدکی مکانیکی به صورت محلی در دسترس نیستند.
  • هزینه های بالای ساخت و بهره برداری
  • به دانش تخصصی نیاز دارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر به منظور سفارش پکیج تصفیه فاضلاب و استعلام قیمت سیستم درخواستی با مهندسین آب و فاضلاب تهران (رابین کو) تماس بگیرید.

منبع:

https://sswm.info/water-nutrient-cycle/wastewater-treatment/hardwares/semi-centralised-wastewater-treatments/fixed-film-activated-sludge https://www.jaegergroup.com/en/products/green-products/textile-fixed-bed/ifas-process/

5/5 - (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید