جستجو کردن
982165648797+ 989192090580+

پاسخگویی 24 ساعته

ساعت کاری

شنبه تا پنجشنبه 9 الی 19

سرانه مصرف آب خانگی

سرانه مصرف آب خانگی

از آنجایی که جوابع بشری به طور فزاینده ای با کمبود آب مواجه است، توسعه برآوردهای واقع بینانه از مصرف آب خانگی بر اساس فعالیت های مصرف آب (water consumption) به جای محدودیت های تحمیلی قانونی بسیار مهم است. این مقاله مصرف پایه مطلق یک فرد را، صرف نظر از محل مصرف آب یا منبع آب، با تمرکز بر فعالیت‌های شخصی به عنوان مصرف خانگی اندازه‌گیری می‌شود. یک مدل نظری برای توصیف تصادفی فعالیت های شخصی مصرف آب در خانه، مطابق با سطوح سبک زندگی بر اساس سلسله مراتب نیازهای فیزیولوژیکی، ایجاد گردید. از این مدل، مقدار مورد انتظار سرانه مصرف آب خانگی حدود  92 L/capita/day (LPCD) بود و شامل محدودیت‌هایی در چندین فعالیت روزمره می‌شود و بنابراین به عنوان حداقل مصرف هدفمند در طول یک شبانه روز برای هر فرد خواهد بود. مقدار مورد انتظار واقع بینانه تر برای استفاده آب فقط در داخل ساختمان 175 لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز تعیین شد که اعداد 227 و 314 نیز برای رده های بالاتر مصرف آب در نظر گرفته می شود. نتایج این مطالعه به‌عنوان یک معیار مفید برای اطلاع‌رسانی انتخاب‌های سیاست و تلاش‌ها برای صرفه‌جویی در مصرف آب بدون تأثیر بر سلامت و رفاه می باشد.

سرانه مصرف آب خانگی

برآورد سرانه مصرف آب ساختمان

به منظور محاسبه مقدار آب مصرفی در یک آپارتمان بایستی از قبض آب استفاده کرد لذا مطابق نمونه قبض آب مورخ 08/04/1401 و قسمت مصرف آب بر حسب متر مکعب در یک دوره  به مدت 32 روز، 225 متر مکعب آب در این ساختمان 11 واحدی با 31 نفر ساکن واقع در شهرستان ملارد استان تهران ثبت شده است و نتیجه محاسبات عدد 227 لیتر به ازای هر نفر در شبانه روز را نشان می دهد که حد بالای مصرف آب برای یک نفر می باشد.

برآورد سرانه مصرف آب ساختمان

نحوه محاسبه آب بهای مصرفی ساختمان

تعیین قیمت یک متر مکعب آب شرب شهری که به راحتی توسط لوله کشی مربوطه در اختیار شهروندان قرار دارد نیز مطابق قبض آب بها فوق قابل محاسبه می باشد.  مبلغ کل قابل پرداخت به همراه مالیات بر ارزش افزوده و هزینه تکالیف قانون بودجه برابر 3.196.000 ریال به ازای 225 متر مکعب آب مصرف شده می باشد که حدود 14.200 ریال (تقریبا 1.500 تومان برای 1.000 لیتر آب) محاسبه گردید. لذا آب بهای پرداختی به ازای یک لیتر آب معادل 14.2 ریال می باشد که در مقایسه با قیمت یک بطری آب بسته بندی یا معدنی، بسیار ناچیز است و بایستی به ارزش آب که مایه حیات بشر است، توجه ویژه ای داشت.

محاسبه آب بهای مصرفی ساختمان
5/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سلام ممنون بابت اطلاع رسانی خوبتون فقط آیا کیفیت آب مصرفی شهری مناسب هست؟

    پاسخ
    • سلام و درود خدمت شما این فقط یک نمونه از برآورد حجم آب مصرفی در خانه به همراه محاسبه قیمت آب لوله کشی بود در مورد کیفیت هم آب شرب شهری دارای کیفیت مناسبی است و مطابق استاندارد ملی ایران می باشد.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید